piątek, 28 stycznia 2011

Załóż Dom Tymczasowy

Jeżeli chcesz nam pomóc, spróbuj poprowadzić Dom Tymczasowy dla kotków (DT).
Czym jest DT? Dom tymczasowy to miejsce, gdzie wolno żyjące kotki uczą się kontaktu z człowiekiem. W zasadzie wszystkie zwierzaczki, które żyły gdzieś w piwnicach, stodołach, szopach, na ulicy czy u nieodpowiedzialnych ludzi wymagają kilkudniowego pobytu w Domu Tymczasowym. To tu można sprawdzić jak zachowują się w kontakcie z człowiekiem, określić jaki mają charakter.
Prowadzenie DT nie jest trudne! 
Poczytaj więcej, pomyśl, może to Ty będziesz naszym nowym Domem Tymczasowym? 
Aby było jasno i klarownie - odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań.
1. Jakie kotki trafiają do domu tymczasowego?
Do DT trafiają najczęściej małe, 7-8 tygodniowe kociaki, które wymagają 'ucywilizowania' lub dorosłe kotki po sterylizacji. Kociaki obowiązkowo są odpchlane i odrobaczane, czasami wymagają też umycia lub ubrania w kaftanik lub skarpetkę (patrz reportaż na dole strony).
2. Jaką opiekę mam zapewnić kotkom w DT?
Opieka nad kotkami w DT sprowadza się do zapewnienia im miski z jedzeniem, drugiej miski z wodą, czystej kuwetki i dużej, dużej ilości ludzkiej miłości. Czasami kotki wymagają dodatkowej pielęgnacji (np. podawania leków). Kotki po sterylizacji potrzebują przede wszystkim kilku dni względnego spokoju. Maluchy natomiast najczęściej bezustannie domagają się zabaw i przytulania. 
3. Jak długo kotek przebywa w DT?
Kotka po sterylizacji przebywa w DT od 5 do 10 dni. Po tym okresie wraca do swojego macierzystego terytorium. Kocie maluchy przebywają w DT do momentu znalezienia im nowych domów. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż dwa tygodnie. Czasami też zostają dłużej - prowadzący DT nie mogą się z nimi rozstać... Taką sytuację nazywamy dokoceniem i staramy się jej unikać.
4. Co muszę mieć aby prowadzić DT?
Przede wszystkim musisz mieć dużo dobrych chęci i zgodę wszystkich współdomowników. Oprócz rodziców czy współmałżonków, dobrze też jest porozmawiać ze swoimi Kocimi Rezydentami. Jeżeli twoje zwierzaki tolerują 'obcych' w domu - możesz trzymać Tymczaski razem ze swoimi domownikami. Proponujemy jednak zawsze, aby tymczasowi goście mieszkali w specjalnie dla nich przygotowanej klatce, którą Ci dostarczymy. Do urządzenia DT świetnie nadaje się więc np. pokój w domu, ale też zamknięta piwnica lub garaż, letnia kuchnia, budynek gospodarczy itp. Standardowa klatka ma wymiary ok. 60x100 cm, mieści się w niej swobodnie kotek z całym zestawem akcesoriów (kuwetka, miseczki, legowisko...). Wymagamy też, aby kotki po sterylizacji bezwzględnie były 'tymczasowane' w klatce - ze względu na bezpieczeństwo: ich i Twoje.
5. Jakie są moje obowiązki jako DT? 
Nie jest tego tak wiele. Przede wszystkim: karmić, sprzątać i kochać. Świetnie też, jeżeli możesz nam pomóc w dystrybucji ogłoszeń o poszukiwaniu domów dla swoich tymczasków. Idealnie jest, gdy dysponujesz transportem i w razie konieczności możesz dowieźć kotka do weterynarza lub nowego domku.
6. Kto ponosi koszty prowadzenia DT?
Koszty prowadzenie DT to kwestia indywidualna. Twoim największym wkładem w utrzymanie DT będzie Twoja praca, poświęcenie i zaangażowanie. Jeżeli Twoja sytuacja finansowa pozwala na to, aby nakarmić kotki przebywające w DT, kupić im żwirek lub zabawkę - nie będziemy oczywiście protestować :) Jeżeli jednak tak nie jest postaramy się wspomóc Ciebie rzeczowo. NIE DAJEMY PIENIĘDZY NA PROWADZENIE DT! Ale od czasu do czasu - dzięki współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami oraz naszym aukcjom, bazarkom na miau.pl itp. - mamy możliwość dostarczenia Ci karmy oraz żwirku. Ponosimy też koszty związane z leczeniem, odrobaczaniem, odpchleniem i ew. szczepieniem maluchów. 
7. Kto zadba o to, aby kotki nie siedziały u mnie przez pół roku?
To już nasz obowiązek :) Wszystkim kotkom przebywającym w DT robimy 'sesję zdjęciową', a następnie za pomocą najróżniejszych metod szukamy im domów. Ogłaszamy się w Internecie, w prasie, organizujemy akcje adopcyjne, współpracujemy z lecznicami i sklepami. 
Jeżeli więc chcesz i możesz poprowadzić DOM TYMCZASOWY - zapraszamy do współpracy z nami. 
Czekamy na twój telefon lub e-maila - szczegóły w dziale Kontaktaż.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz