piątek, 28 stycznia 2011

Koci sen

Koty w dzień robią wiele różnych rzeczy, ale jako że są wyspecjalizowanymi myśliwymi, którzy muszą zachować energię na szybkie wybuchy aktywności, uwielbiają odpoczynek i relaks. Oddając się kilkuminutowym drzemkom, przesypiają ogółem około 16 godzin na dobę i są największymi śpiochami wśród ssaków. Nie wiadomo za dobrze dlaczego koty wymagają tyle snu.
kotek
Jasne jest, że koty lubią swoje drzemki i wybierają po mistrzowsku najcieplejsze, najbardziej osłonięte i najzaciszniejsze miejsca do spania.
Kiedy kot śpi, jego mózg pozostaje czynny, odbierając i analizując bodźce dochodzące z otoczenia. Podczas głębokiego snu mózg kota, co jest bardzo zdumiewające, jest równie aktywny jak podczas czuwania, a jego zmysły są stale nastawione na pierwszy sygnał niebezpieczeństwa. Na pierwszy taki sygnał układ nerwowy kota, który jest ciągle napięty, natychmiast uruchamia mięśnie.

Wykonano badania doświadczalne, w których całkowicie usunięto bodźce zewnętrzne, a koty trzymano w zaciemnionym pomieszczeniu pozbawionym dostępu zapachów i dźwiękoszczelnym. Rejestrując fale mózgowe stwierdzono, że procesy umysłowe kota stopniowo słabły do minimalnego poziomu podtrzymującego życie. Nie występowały żadne objawy samoistnego myślenia, odizolowany od świata kot nie układa poematów, nie przypomina sobie uroków minionych kolacji, ani nie snuje marzeń o młodej kotce. Tym całkowicie różni się od człowieka umieszczonego w podobnych warunkach. Człowiek przechodzi od samoistnego myślenia do chorobliwych omamów i innych zaburzeń psychicznych.

Podobnie do naszego, cykl snu kota obejmuje fazy snu głębokiego i lekkiego. 70 procent to sen lekki, a pozostałe 30 procent to sen głęboki. Fazy snu są naprzemienne. Istnieją dowody na występowanie marzeń sennych w fazie snu głębokiego. Można powiedzieć, że kot śni wtedy, gdy porusza wąsami i uszami, wyciąga i kurczy pazury, a w niektórych przypadkach nawet wydaje dźwięki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz