piątek, 28 stycznia 2011

Agresywny Kot

Istnieje wiele typów agresji wśród zwierząt i koty nie są tutaj wyjątkiem. Wiele z takich zachowań akceptujemy, odbierając je jako normalne zachowanie, na przykład, kiedy nasz kot wygania obcego kota z naszego ogródka lub kiedy kotka wychowująca kocięta przegania intruzów. Jednym z najbardziej typowych przejawów agresji jest “syndrom głaskania i gryzienia”.

Syndrom głaskania i gryzienia


Gdy zaczynasz głaskać swojego kota, on odwraca się i gryzie Cię lub atakuje twoją dłoń, łapiąc twój nadgarstek przednimi łapami i kopiąc tylnymi. Niektóre koty atakują w ten sposób tylko wtedy, gdy łaskoczemy je w brzuszek, a niektóre wystarczy tylko pogłaskać po głowie, żeby wzięły na nas odwet.

Pomyśl o kocie, siedzącym Ci na kolanach i którego głaszczesz. Musi być bardzo zrelaksowany i ufny, aby znaleźć się w takiej pozycji – jak mały kotek, którym opiekuje się mama. Dla niektórych kotów jest to zbyt niebezpieczne, odprężają się i nagle czują się bezbronne. Z powodu mieszających się przeciwstawnych uczuć bezpieczeństwa i strachu, koty reagują obronną postawą agresywną i łapią rękę, która je głaszcze. Jeżeli ma to miejsce kot z reguły zeskoczy z kolan i siadają gdzie indziej, aby sie samemu uspokoić.

Fakt, że kot daje się głaskać, jest raczej wyuczoną reakcją na działanie człowieka, niż typowym dla dorosłych kotów zachowaniem i niektóre koty mogą z natury lepiej na to reagować niż inne. Starsze koty są zwykle spokojniejsze, młodsze szybciej się ekscytują i właśnie dlatego osoba, która je głaszcze, może zostać zaatakowana. Niektórym kotom mogło brakować zainteresowania ludzi w okresie do ósmego tygodnia życia, który jest najistotniejszy z punktu widzenia socjalizacji z człowiekiem, co powoduje, że nie są one w stanie zaakceptować kontaktu fizycznego z ludźmi.

Spraw, aby kot czuł się bezpiecznie
Musisz sprawić, aby twój kot czuł się bardziej bezpiecznie, gdy go głaszczesz. Siedź z kotem w ciszy, wtedy, kiedy nic wam nie przeszkodzi i rób wszystko ze spokojem. Interakcje muszą być bardzo krótkie, należy przerwać zanim kot zareaguje. Staraj się nie prowokować żadnej reakcji – przestań głaskać, gdy zauważysz, że uszy twojego pupila zaczynają się trząść lub gdy kot zaczyna je kłaść po sobie, gdy zaczynają mu się powiększać źrenice lub gdy poczujesz nagłe napięcie. Nagradzaj kota smakołykami i chwal, gdy jest spokojny. Nigdy nie karz kota, to tylko umocni przekonanie zwierzęcia, że jesteś zagrożeniem.

Stłumiona agresja?
Czasami agresja u kota nie jest jedynie reakcją obronną. Zdarza się, że kot sam z siebie zachowuje się agresywnie, atakując swoich właścicieli, gdy przechodzą obok lub nie pozwalają dostać się do pewnych miejsc w domu. Często te problemy dotyczą kotów żyjących tylko w mieszkaniach, przyczyną tego jest tłumiona, niewykorzystana energia. Koty, które obserwują ptaki przez okno bardzo się ekscytują, ale nie mają gdzie wyładować swojej emocjonalnej frustracji. Jeżeli na przykład właściciel będzie przechodził obok, ten ruch spowoduje, że u kota włączy się instynkt łowcy lub agresywna postawa obronna, która wywoła atak. Właściciele takich kotów mogą spróbować pomóc swoim pupilom wyładować swoją energię i pozwolić im na użycie całego repertuaru zachowań łowieckich, zwłaszcza jeżeli ich koty nie wychodzą na zewnątrz. Można tego dokonać dając kotu nowe zabawki oraz przedmioty, na które koty mogą się wspinać i gdzie mogą się bawić. Dobrym pomysłem są także zabawy z kotem, które przypominają polowanie – za pomocą zabawki na sznurku oraz nauczenie kota, aby raczej szukał jedzenia w różnych miejscach w domu, niż tylko jadł je z miski.

Wprowadzanie nowego kota do domu
Może się również zdarzyć, że wprowadzenie nowego kota do domu, w którym mieszka już jeden kot, spowoduje powstanie problemu związanego z częstymi zachowaniami agresywnymi. Twój pierwszy pupil będzie walczył o swoje terytorium i prawdopodobnie będzie obrażony na nowego mieszkańca domu. Ten problem można rozwiązać ostrożnie zapoznając ze sobą obydwa zwierzaki i dając im czas. Niestety nawet u kotów, które długo żyły razem w zgodzie, może nagle nastąpić gwałtowne pogorszenie ich wzajemnych relacji i może dojść do okazjonalnych utarczek pomiędzy nimi. Czasami niemożliwy jest powrót do zgodnego życia razem i wówczas, ale zdarza się to bardzo rzadko, jedynym rozwiązaniem jest znalezienie jednemu z kotów nowego domu.

Czy coś go boli?
Jeżeli Twój kot normalnie nie jest agresywny, ale staje się rozdrażniony, gdy dotykasz niektórych partii jego ciała, należy zaprowadzić go do weterynarza, aby go zbadał. Ból także może wywołać u kota agresję. Odkrywając jej przyczynę, można będzie poznać zmiany nastoju naszego kota. Należy podjąć kroki, które uspokoją naszego pupila, dzięki czemu niedługo nasz kot będzie mruczał siedząc nam na kolanach, a my nie będziemy musieli nosić przy nim rękawic ochronnych!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz