piątek, 28 stycznia 2011

Jaki wpływ ma nadwaga na zdrowie zwierzęcia ?

Otyłe psy i koty są bardziej narażone na rozwój pewnych schorzeń.
Krótsze życie: udowodniono , że psy z nadwagą żyją krócej w porównaniu do psów o prawidłowej masie ciała.
Schorzenia kostno-stawowe : Otyłe szczenię jest bardziej narażone na otyłość w późniejszym wieku . U psów ras dużych, nadwaga może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w stawach. Otyłe zwierzęta cierpiące na zapalenie kości i stawów coraz mniej się ruszają , a regularna, umiarkowana aktywność fizyczna jest kluczowym czynnikiem zmniejszającym nasilenie objawów choroby. Tak tworzy się błędne koło.

Co można zrobić?


Jeśli zwierzę ma niedowagę: Należy skonsultować się z lekarzem wet. , który przedstawi zasady postępowania i ewentualnie zaleci wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie krwi czy zdjęcie rentgenowskie.
Należy także uważać, aby nie pomylić zwierzęcia z niedowagą ze zwierzęciem o szczupłej sylwetce i silnej muskulaturze . Zwierzę wychudzone , z wyraźnie widocznymi żebrami, to zwierzę niedożywione lub chore, przez co mniej odporne i bardziej podatne na rozwój innych schorzeń. Natomiast, szczupła i muskularna sylwetka na przykład u kotów syjamskich czy psów rasy grey-hound jest odzwierciedleniem dobrego stanu zdrowia. 


Jeśli zwierzę ma nadwagę : Należy niezwłocznie wprowadzić zaleconą przez lekarza wet. dietę. Utrata ciała nie jest tak prosta jak mogło by się wydawać.
Spadek wagi nie powinien być ani zbyt gwałtowny, ani zbyt powolny. Czasem terapia odchudzająca może trwać nawet kilka miesięcy. 
Lekarz wet. nie tylko ustali docelową masę ciała, ale także dobierze odpowiednią dietę odchudzającą. Właściwie zalecenia otrzymane od lekarza wet. oraz regularna kontrola wagi, będą stanowić dobrą motywację dla właściciela aż do zakończenia terapii odchudzającej. Podczas takiej terapii zwierzę nie powinno otrzymywać żadnych smakołyków czy resztek ze stoły.Ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz