Produkty - czy karmić nimi kota?
- mięso - koty to zwierzęta wyłącznie mięsożerne i mięso jest podstawą ich żywienia. Należy kupować najtańsze mięso z tłuszczem, którego koty potrzebują. Mięso powonno być lekko zagotowane aby zabić bakterie i pasożyty.
- wątroba - koty lubią wątrobę i jest ona cennym źródłem witaminy A i żelaza. Jednak nadmierna ilość wątroby może spowodować zatrucie witaminą A. Wątroba powinna być lekko podgotowana. Surowa może powodować rozwolnienie, a nadmiernie gotowana zaparcia.
- nerki - są tanie i stanowią świeten źródło żelaza i witamin. Należy je namoczyć w wodzie przez kilka godzin przed podaniem kotu.
- serca - dostarczają świetnych protein. Nie usuwaj warstwy tłuszczu, gdyż koty go potrzebują.
- płucka, wymie, śledziona - nie mają dla kotów wartości odżywczej i należy ich unikać.
- flaki - są za twarde dla młodych kotów. Natomiast zupa z flaków jest doskonała.
- wnętrzności - można dawać kotom wnętrzności małych zwierząt. Właśnie to jedzą dzikie koty. Wnętrzności muszą być zagotowane aby zabić pasożyty.
- szpik kostny i chrząstki - są doskonałą karmą
- ryby - to doskonała karma. Powinny być gotowane i pozbawione ości. Nie wolno karmić kotów wnętrznościami ryb, a szczególnie wątrobą.
- jogurt - jest doskonałym źródłem wapna i fosforu. Jest lekkostrawny, gdyż został już przetworzony przez bakterie i nie powoduje u kotów rozwolnienia jak mleko. Jednocześnie reguluje on florę bakteryjną w żołądku. Dlatego jest dobry przy kłopotach żołądkowych.
- masło - świeten źródło tłuszczu. Koty je lubią i mogą się od niego roztyć. Dlatego należy tylko od czasu do czasu dawać im kawałek masła jako smakołyk.
- Śmietana - to świetny smakołyk dla kota
- ser - większość serów może spowodować zatwardzenie. Koty nie lubią żółtych serów, zwłaszcza pleśniowych.
- margaryna - koty ją lubią, gdyż smakuje jak masło. Jednak nie jest to masło i nie zawiera korzystnych dla kota składników. Tłuszcz roślinny działa lekko przeczyszczająo na kota. Dlatego można ją stosować w bardzo małych ilościach jako środek przeciwko zatwardzeniu lub kulom z sierści.
- żółtka - są dla kota smakołykiem i zawierają proteiny, wapno, fosfor i wiele witamin. Natomiast białko jajka niszczy witaminę B. Jeśli ktoś chce karmić kota jajkami, muszą one być ugotowane aby białko było ścięte. Nie należy dawać kotom surowych jajek z powodu niebezpieczeństwa zarażenia salmonellą.
- warzywa - koty są mięsożercami lecz w stanie dzikim jedzą warzywa, gdy zjadają zawartość żołądka swoich ofiar. Można dawać kotom niewielkie ilości warzyw, lecz muszą być one ugotowane. Zbyt dużo warzyw lub niedostateczne ich gotowanie może powodować rozwolnienie lub zatwardzenie, w zależności od rodzaju warzywa.
- owoce - zawierają proste węglowodany i nie trzeba ich gotować. Zdarzają się koty, które je lubią lecz należy uważać, gdyż mogą powodować kłopoty żołądkowe.
- płatki zborzowe - wiele kotów je lubi. Muszą być gotowane, gdyż koty nie mogą strawić surowych płatków.
Ważne informacje dotyczące żywienia kota
- Mięsożercy - kot mimo 5000 lat udomowienia jest zwierzęciem wyłącznie mięsożernym. Psy, głównie mięsożercy, są w zasadzie wszystkożerne i mogą przeżyć na diecie podobnej do ludzkiej. Natomiast koty nie są zdolne do trawienia i przyswajania wartości odżywczych z większości warzyw. W stanie dzikim koty zjadają swe ofiary w całości, z wnętrznościami. Warzywa zjadane wraz z zawartością żołądzka ofiary są już częściowo strawione i jako takie są przyswajalne dla kota.
- Tłuszcz - ludzkie zasady zdrowego żywienia i odchudzania nie odnoszą się do kotów. Kot potrzebuje w swojej diecie znacznie więcej tłuszczu niż człowiek i pies. Od 15 do 40% energii kot czerpie z tłuszczu. Surowe mięso zawiera wiele niepotrzebnych składników, które muszą być wydalane i stanowią obciążenie dla nerek. Natomiast metabolizm kota produkuje niewiele odpadów z tłuszczu. Dlatego nie jest on obciążeniem dla nerek. Dlatego też dieta starszych kotów powinna zawierać zwiększoną ilość tłuszczu i zmniejszoną ilość protein. Oczywiście dieta zbyt tłusta jest tak samo nie zdrowa jak dieta nie zawierające w ogółe tłuszczu.
- Węglowodany - są niezbędne dla zdrowia kota lecz ich zawartość w diecie nie powinna przekraczać 5%.
- celuloza czyli błonnik - nie ma on żadnej wartości odżywczej, jednak jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit.
- Witaminy - zdrowy kot karmiony zbalansowanym pożywieniem nie powinien dostawać witamin dodatkowo.
- witamina A - dobry wzrok, odpowiedni wzrost, zdrowa skóra
- witamina B1 - wzrost i funkcje organizmu
- witamina C - zdrowa skóra, sierść, dziąsła. Kot nie potrzebuje jej w diecie, gdyż jego organizm buduje ją.
- witamina D - reguluje przyswajanie wapna i fosforu, przyczynia się do zdrowych kości i zębów. Kot potrzebuje jej bardzo niewielkie ilości
- witamina E - zdrowe kości i układ rozrodczy
- witamina K - dobre krzepnięcie krwi. Kot nie potrzebuje jej w diecie, gdyż jego organizm buduje ją.
- witamina B12 - kot jej nie potrzebuje
- Szczególne wymagania kota - metabolizm kota jest inny niż człowieka i psa. Dlatego kot może sę łatwo zatruć substancjami nieszkodliwymi dla człowieka i psa. Np. aspiryna rozkłada się w organizmie człowieka w ciągu 4-6 godzin. Podczas gdy w organizmie kota rozkłada się po 38 godzinach. W skutek tego kot może się łatwo zatruć salicylatami.
- Woda - kot musi mieć zawsze miskę świeżej wody, bez względu na rodzaj diety jaką dostaje. Woda nie może być zastąpiona mlekiem ani innymi płynami. Koty nie znoszą chloru dlatego woda dla nich musi być przegotowana lub przynajmniej powinna odstać przez pare godzin. Można im też dać trochę wody gazowanej.
http://www.kocidom.waw.pl/rady/rady5.php
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz