poniedziałek, 28 grudnia 2009
Border Collie
Grupa I
Owczarki i psy pasterskie (rasy zaganiające spokrewnione ze szpicami, rasy zaganiające pochodzące od kudłatych psów z Azji Środkowej, rasy nazywane strażnikami stad zaliczane do molosów typu górskiego)
Wzrost - idealna wysokość psów w kłębie 53 cm, suki są nieco mniejsze
Masa ciała - 14-20 kg
Szata - występuje w dwóch odmianach: półdługowłosej i krótkowłosej - w obu przypadkach włos okrywowy gęsty i dosyć twardy, podszerstek miękki i gęsty
U odmiany z dłuższym włosem występuje obfita kryza na szyi, portki na udach i pióro na ogonie; na kufie, uszach i przedniej części kończyn sierść krótka i gładka
Umaszczenie - dopuszczalne różne umaszczenia, ale nigdy z przewagą białego koloru (biel nie powinna przekraczać 30 proc. powierzchni)
- black and white (czarno-biały)
- black tricolour (czarny trzykolorowy) - biało-czarny z podpalaniami
- blue merle (niebieski marmurkowy)
- blue tricolour merle (niebieski marmurkowy trzykolorowy) - niebieski marmurkowy z podpalaniami
- chocolate and white (czekoladowo-biały)
- chocolate tricolour (czekoladowy trzykolorowy) - czekoladowo-biały z podpalaniami
- chocolate merle (czekoladowy marmurkowy)
- chocolate tricolour merle (czekoladowy marmurkowy trzykolorowy) - czekoladowy marmurkowy z podpalaniami
blue and white (niebiesko-biały) - rozjaśniony czarny z białym
- blue tricolour (niebieski trzykolorowy) - niebiesko-biały z podpalaniami
- slate merle (ciemnoszary marmurkowy)
- slate tricolour merle (ciemnoszary marmurkowy trzykolorowy) - ciemnoszary marmurkowy z podpalaniami
- lilac and white (liliowo-biały) - rozjaśniony czekoladowy z białym
- lilac tricolour (liliowy trzykolorowy) - liliowo-biały z podpalaniami
- lilac merle (liliowy marmurkowy)
- lilac tricolour merle (lilowy marmurkowy trzykolorowy) - liliowy marmurkowy z podpalaniami
red (australian red, golden) and white (czerwono-biały)
- sable and white (śniady z białym)
POCHODZENIE RASY: WIELKA BRYTANIA
Współczesny border collie jest potomkiem roboczych collie trzymanych w hrabstwach na pograniczu Anglii i Szkocji. Od 1873 roku uczestniczył on w konkursach owczarków i był eksportowany jako pracujący owczarek na wszystkie kontynenty.
Inteligentny i bystry pies. Jego predyspozycje wymagają, aby praca, którą wykonuje, dawała mu radość i pozwalała wykazać się inicjatywą. Uważny i podatny na szkolenie, uwielbia biegać i wykonywać zadania powierzane mu przez przewodnika. Właściciel psa powinien dysponować czasem i być osobą aktywną. Border collie potrzebuje pana o spokojnym usposobieniu, który będzie w stanie żyć z nim w harmonii i potrafić się z nim porozumieć, gdyż w przeciwnym razie border łatwo wymknie się spod kontroli. Border Collie to pies szczerze oddany swojemu właścicielowi, uległy i zrównoważony. Charakter często determinuje przeznaczenie psa - psy sportowe cechuje większa uległość niż typowo pasterskie.
Pies pasterski, pomocnik w zaganianiu owiec. Wykazuje olbrzymią potrzebę i chęć do pracy oraz ciągłego ruchu. Doskonale nadaje się do uprawiania wszystkich sportów kynologicznych, z wyjątkiem szkolenia w kierunku IPO (szkolenie na psa obronnego). Sprawdza się jako pies lawinowy w górach i jako pies tropiący. Z racji ogromnej chęci pracy z człowiekiem może być wykorzystywany przy wykrywaniu narkotyków oraz w służbach celnych. Nadaje się również do terapii chorych.
Podobnie jak przy budowie border collie - tak i przy użytkowości kształtują się różnice między psami z linii typowo wystawowych a tymi sportowymi/użytkowymi. Pierwszy typ zatraca powoli niespożyty temperament na rzecz spokojnego poddawania się zabiegom pielęgnacyjnym, drugi zaś utrzymuje pierwotne cechy - szybkość, bystrość, zwinność.
Pielęgnacja i utrzymanie tego psa nie jest kłopotliwe. Konieczne jest dostarczenie mu odpowiedniej dawki ruchu, a szczególnie zajęć umysłowych poprzez pracę z owcami czy sporty kynologiczne.
U Border Collie może wystąpić CEA czyli anomalia oczu collie - w profesjonalnych hodowlach przeprowadzane są badania profilaktyczne w kierunku tej choroby.
Może wystąpić dysplazja stawów biodrowych - również eliminowana przez dobór do rozrodu jedynie wolnych od dysplazji osobników.
PIELĘGNACJA SIERŚCI - 4/10
SPACERY - 10/10
ŻYCIE W MIEŚCIE - 0/10
CZĘSTE CHOROBY:
- postępujący zanik siatkówki
- dysplazja stawu biodrowego
- padaczka
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz