wtorek, 29 grudnia 2009

CHART WĘGIERSKI


Grupa X
Charty (grupa o jednorodnym pochodzeniu - w większości duże psy gończe kierujące się w pogoni wzrokiem, a nie węchem)



Wzrost - pies 65-70 cm, suka 62-67 cm
Masa ciała - pies 27-32 kg, suka 22-26 kg
Szata - posiada gęstą sierść, która w zimie tworzy podszerstek
Umaszczenie - dopuszczalne różnorodne, także jednobarwne



POCHODZENIE RASY: WĘGRY

   Inne nazwy: Magyar agár, Hungarian Greyhound

Wielu kynologów jest zdania, że chart węgierski przybył razem z Madziarami do Kotliny Panońskiej z Uralu pod koniec IX wieku. Jednak już tam koczowały ludy celtyckie, które posiadały własną tradycję polowania z chartami. Stąd wiadomo, że chart węgierski krzyżował się z chartami Celtów i innych ludów. Na ukształtowanie się rasy istotny wpływ miały w XVI i XVII wieku także psy z Azji Mniejszej, gdyż Węgry znajdowały się wówczas pod panowaniem Turcji.
Trzymała je głównie szlachta, do polowań na sarny, jelenie, a nawet i wilki. U chłopstwa były trzymane w celach kłusowniczych. Psy z tego okresu były mniejsze i bardziej krępe. Wraz z rozwojem osadnictwa, charty były coraz mniej przydatne do polowań, a co za tym idzie, spadła ich liczba. Zaczęto także krzyżować je z Greyhoundami, otrzymując psy wytrzymalsze, ale za to wolniejsze na torach wyścigowych. Przyczyniło to się do zaniku dawnego typu rasy.

Pies polujący na zwierzynę leśną, wykorzystywano je także jako psy stróżujące, ponieważ jako jedyne z chartów wykazują znaczną czujność.
Polowanie z chartami było do niedawna na Węgrzech zabronione (w Polsce nadal jest). Obecnie to możliwe, jeśli pies i właściciel zdadzą trudny egzamin w związku łowieckim.

Chart węgierski jest przyjaznym towarzyszem, jak na charta dość posłusznym. W domu zachowuje się spokojnie, nie powinien mieć problemów w kontaktach z dziećmi. Nie jest zbyt ufny wobec obcych, lecz nie wykazuje też agresji.
Nie do zmęczenia, szybki, wytrzymały i odporny. Wyróżnia się w wyścigach chartów, gdzie na niektórych dystansach jest szybszy od greyhounda. Z natury zachowuje się nieco z rezerwą, ale nie jest nieśmiały. Jest czujny, inteligentny i wierny. Nie jest agresywny, ani kąśliwy. Chroni właściciela i jego dobra, ponieważ ma dobrze rozwinięty instynkt obronny.

Brak tej rasie rączości, aby być wyścigową, niemniej jednak pies ten wymaga dużej dawki codziennego ruchu.

Rasa mało popularna w Polsce.



Bardzo odporny na choroby.
Koszty utrzymania - 200-300 zł miesięcznie
Cena psa z rodowodem - 1500-2500 zł; ok 700 euro na Węgrzech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz