poniedziałek, 28 grudnia 2009

BULDOG ANGIELSKI


Grupa II
Pinczery i sznaucery, szwajcarskie psy górskie i do bydła, molosy - w typie dogowatym i typu górskiego, rasy pokrewne



Wzrost -nie jest ściśle określony, ale ok 40 cm
Masa ciała - pies 25 kg, suka 22,7 kg
Szata - krótka, gęsta i gładka, przylegająca, o delikatnej strukturze, twarda, ale nie szorstka
Umaszczenie - kolory błyszczące i czyste, maść jednolita lub jednolita z czarną maską, pręgowana, ruda we wszystkich odcieniach, biała i łaciata, tzn. barwa biała w połączeniu z jednym z wyżej wymienionych kolorów
Niedopuszczalna jest maść tzw. "dudley" (bez pigmentu na nosie), czarna, czarna podpalana i wątrobiana



POCHODZENIE RASY: WIELKA BRYTANIA

  Inne nazwy: British Bulldog, English Bulldog

Buldog angielski został wyhodowany na poczatku XIII wieku do walk z bykami - stąd pochodzi jegonazwa i wygląd zewnętrzny: krótka kufa z szeroką żuchwa były mu niezbędne, aby mógł się wczepić bykowi w pysk, a cofnięty nos pozwalał mu złapać oddech.

Mimo takiej przeszłości współczsny bulgod jest przjaznym i bardzo serdeczym psem, uwielbiającym swoją rodzinę i czarującym dla dzieci. Uczucia okazuje bardzo wylewnie i nigdy nie jest zbyt zmęczony, by zainteresować się ludźmi. Wobec innych zwierząt jest jest raczej tolerancyjny, może byc jednak bardzo zazdrosny o pokarm, więc powinien dostwać jeść na osobności.

W wieku szczenięcym buldog angielski uwielbia zabawy i jest bardzo żywy, z wiekiem zaś staje się spokojniejszy i nabiera godności. Spacery - których potrzebuje i wyraźnie się domoga - są dla niego czyms więcej niż tylko wałęsaniem się.
Zupełnie nie nadaje się dla osób, które od psa wymagają całkowitego posłuszeństwa, nieprawdą jest także, że mysli wolniej niż inne psy - po prostu musi się zawsze głębko zastanowić.

Bulgod nie jest szczekliwym psem stróżującym, ae jeśli jego rodzinie zagrozi jakieś nebezpieczeństwo, nagle stanie nadspodziewanie aktywny.

Buldog ślini się, sapie, chrapie i ma skłonność do łykania powietrza, co w zamkniętym pomieszczeniu może mieć nieprzyjemne skutki.
Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać go w nagrzanym samochodzie, bowiem bardzo źle znosi gorąco.



PIELĘGNACJA SIERŚCI - 1/10
SPACERY - 3/10
ŻYCIE W MIEŚCIE - 10/10



CZĘSTE CHOROBY:
- choroby skóry
- dróg oddechowych
- zawał serca
- ektropium
- entropium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz