poniedziałek, 28 grudnia 2009

BULLMASTIFF


Grupa II
Pinczery i sznaucery, szwajcarskie psy górskie i do bydła, molosy - w typie dogowatym i typu górskiego, rasy pokrewne



Wzrost - pies 63,5-68,5 cm, suka 61-66 cm
Masa ciała - pies 49,9-59 kg, suka 41-49,9 kg
Szata - krótka, twarda, gładka
Umaszczenie - wszelkie odcienie pręgowania płowe lub czerwone, kolory powinny być wyraźne i czyste; pręgowanie nie zamazane;  małe znaczenie białe na piersi dopuszczalne lecz nie pożądane; wszelkie inne białe plamy są wadą; wymagana czarna kufa, zaciemnienie do oczu i ciemniejsze obwódki powiek; pazury czarne



POCHODZENIE RASY: WIELKA BRYTANIA

Bullmastiff, jak sama nazwa wskazuje, jest skrzyżowaniem mastifa i buldoga. Został wyhodowany pod koniec XIX stulecia, aby wspierać angielskich leśników w walce z kłusownikami. Jego zadanie plegało na wytropieniu złoczyńcy, powaleniu go na ziemię i przytrzymaniu aż do chwili przybycia leśnika, no wolno mu jednak było gryźć.

Współczesny bullmastiff, choć nie jest psem, którego pownno się zachęcać do walki, w normalnej sytuacji zachowuje się niczym dżentelmen. Nie jest to budząca powszechnie przerażenia bestia, jak niegdys opisywali go kłusownicy (mieli oni przykry zwyczaj strzelania do leśników i stąd właśnie wzięła się potrzeba użycia odpwoiedich psów).

Mocno się ślini, ale jest najczęściej łagodny i posłuszny, choć należy wyraźnie podkreślić, że jeśli raz obudzimy w nim instynkt obronny, trudno będzie go powstrzymywać. Mimo, że bardzo uparty i niewiarygodnie silny, doskonale reaguje na wcześnie rozpoczęte, konsekwentne i odpowiednio długotrwałe wychowanie.

Bullmatiff nie zna strachu, więc absolutnie nie wolno go szkolić na psa obrończego ani tolerować najmniejszych nawet oznak agresji wobec ludzi. W przypadku tak dużego i silnego zwierzęcia mogłoby to mieć katastrofalne skutki, a do odstraszenia ewentualnych włamywaczy wystarczy sam widok tego psa.



PIELĘGNACJA SIERŚCI - 1/10
SPACERY - 6/10
ŻYCIE W MIEŚCIE - 10/10



CZESTE CHOROBY:
- dysplazja stawu biodrowego
- nowotwory
- schorzenia powiek
- skręt żołądka
- zapalenia skóry
- skłonność do egzem

1 komentarz: