wtorek, 29 grudnia 2009

CHESAPEAKE BAY RETRIEVER


Grupa VIII
Aportery (retrievery), płochacze, spaniele i psy dowodne



Wzrost - pies 58-66 cm, suka 53-61 cm
Masa ciała - pies 30-36 kg, suka 25-32 kg
Szata - dwuwarstowa; włos okrywowy twardy, dość krótki i sprężysty, gęsty podszerstek;
na pysku i kończynach włos bardzo krótki, prosty; na szyi i grzbiecie nieco dłuższy, z tendencją do kręcenia się
Umaszczenie - wszelkie odcienie brązu, od koloru ciemnoczekoladowego do koloru zeschłej trawy. Dopuszczalne małe białe znaczenia na piersi, brzuchu, palcach i z tyłu łap (tuż nad poduszką)




POCHODZENIE RASY: USA

Chesapeake bay retriever jest najodporniejszym i najsilniejszym przedstawicielem grupy aporterów. wyhodowano go przed około 100 laty w Maryland w USA jako psa myśliwskiego do polowań na ptactwo wodne. Potrafi aportować setki kaczek przy najgorszej pogodzie, w zimno i mróz, uważając przy tym, że jego praca jest po prostu zachwycająca. Również dzisiaj jest to pies aportujący, który powinien być w rękach myśliwego. Potrzebuje towarzystwa człowieka i jest również wspaniałym psem rodzinnym, kochającym dzieci, lojalnym, wesołym, inteligentnym, czujnym, zawsze chcącym przypodobać się swojemu panu.

Cechy, które czynią z niego prawdziwego retrievera - chęć do pracy, siła i dążenie do celu na polowaniu - w przypadku psa domowego z łatwością może okazać się koszmarem. Pies ten musi bezwzględnie znać swoje miejsce w hierarchii. Właściciel chesapeake bay retrievera musi byc wobec swojego psa serdeczny, lecz niezwykle konsekwentny i wychowywać go z wielką stanowczością, bowiem tylko wtedy zdobędzie sobie jego respekt.
Wychowanie musi rozpocząć się już w wieku szczenięcym, w przeciwnym razie chesapeake wyrośnie na psa upartego i agresywnego.

Potrzebują dużo ruchu, wymagają regularnej pielęgnacji sierści.




PIELĘGNACJA SIERŚCI - 3/10
SPACERY - 10/10
ŻYCIE W MIEŚCIE - 0/10



CZĘSTE CHOROBY:
- dysplazja stawu biodrowego
- egzema

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz