poniedziałek, 28 grudnia 2009

CANE CORSO ITALIANO


Grupa II
Pinczery i sznaucery, szwajcarskie psy górskie i do bydła, molosy - w typie dogowatym i typu górskiego, rasy pokrewne



Wzrot - pies 64-68 cm, suka 60-64 cm (tolerancja +/- 2 cm)
Masa ciała - pies 45-50 kg, suka 40-45 kg
Szata - włos krótki, błyszczący, gruby, z niewielką ilością podszerstka
Umaszczenie - czarna, szara grafitowa, szara łupkowa, jasno szara, płowa (od jasnej do ciemnej), czerwona jelenia, pręgowana; psy płowe i pręgowane mają na pysku czarną lub szarą maskę, która nie może sięgać poza linię oczu; dopuszczalna mała biała plamka na klatce piersiowej i białe końce palców



POCHODZENIE RASY: WŁOCHY

  Inne nazwy: Cane de Macellaio, Italian Corso Dog, Italian Mastiff,

Rasa ta pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Wywodzi się od molosów asyryjskich i jest spokrewniony z mastino napoletano. Bezpośrednim przodkiem Cane Corso jest dawny molos rzymski canis pugnax. W niezbyt odległej przeszłości pies ten został przechowany i był rozpowszechniony na całym półwyspie Apenińskim, we włoskich prowincjach, lecz najbardziej popularny na terenach Apulii, Lukanii i Samnium. Obecnie jest hodowany głównie w prowincjach Bari i Foggia.

Używano Cane Corso do polowań na grubego zwierza, a także jako stróża domostw. Imię "corso" (łac. cohors) znaczy strażnik, opiekun (etymologia niepewna). Według Krämer corso oznacza dzika i określenie to przylgnęło do psów, które we Włoszech pomagały między innymi w polowaniach na te zwierzęta.

Typ tej rasy nadal nie jest ujednolicony, ponieważ rasę tę odbudowywano w latach 70. po prawie całkowitym jej wyginięciu. Wyróżniamy dwa typy psów rasy cane corso: Wysoki, o długich kończynach, dość długiej kufie i nie najlepiej zaznaczonym stopie oraz pies średniej wielkości o krótkiej kufie i stopie bardzo wyraźnie zaznaczonym. Preferuje się jednak psy drugiego typu. Są to psy o atletycznej, muskularnej budowie i wyraźnie zaznaczonym kątowaniu kończyn tylnych. Muszą sprawiać wrażenie zdrowych, mocnych psów.

Cane corso italiano jest zrównoważonym psem jednego pana. Są to psy o silnym charakterze, są też niezależne i mają skłonności do dominacji. W sytuacji zagrożenia dla właściciela może stać się agresywny, wobec obcych jest nieufny.

Cane Corso jest psem typowo obronno-stróżującym, dobrze się sprawdza po kursach w tym kierunku. Według wzorca FCI jest psem także przeznaczonym do pracy w służbach policyjnych oraz psem tropiącym.

1 komentarz:

  1. posiadam rase cane i alano. sa cudownymi psiakami wymagajacymi sporego czasu ktorego musimy im poswiecic. pomimo ze calymi dniami biegaja po mojej olbrzymiej posesji nie odmawiaja biegu ok 5km przynajmniej raz dziennie. FAKT NIE UFNE! CANE nie toleruje mężczyzn- dwie szkółki nie daly rady jej ugiąć. pozostaje wiec mi tylko ostrożność. ALANO niestety gdy uslyszy maly szmer BUDZI WSZYSTKICH- obie rasy odpadaja jesli o miejskie warunki.....

    OdpowiedzUsuń