wtorek, 29 grudnia 2009

CHOW CHOW


Grupa V
Szpice i psy ras pierwotnych (pierwotne psy myśliwskie, nagie psy, psy z pręgą)



Wzrost - pies 48-56 cm, suka 46-51 cm
Masa ciała - 25-28 kg
Szata - włos może być długi lub krótki:
- długi: obfity, bujny, gęsty, prosty i odstający; włos okrywowy dosyć grubej struktury; podszycie miękkie i wełniste, szczególnie gęsty wokół szyi, gdzie tworzy grzywę lub kryzę; gęste portki lub bryczesy z tyłu ud.
- krótki: szata krótka, bujna, gęsta, prosta, odstająca, nie leżąca płasko, pluszowej struktury.
Jakiekolwiek sztuczne skracanie szaty, zaburzające jej naturalne kontury lub wyraz, powinno być oceniane negatywnie.
Umaszenie - jednolicie czarna, ruda, niebieska, płowa, kremowa lub biała; często cieniowana, ale nie w plamy czy łaciata (spód ogona oraz tył ud często jaśniejszego koloru)




POCHODZENIE RASY: CHINY

Chow chow widnieje już na rysunkach powsatałych w Chinach około 2000 lat temu. Nazwa rasy pochodzi od słowa "chow", onaczającego pożywienie, a o pozwala przypuszczać, że pies ten był początkowo hodowany na mięso; rzecz w Chinach zupełnie zwyczajna.
Pierwotne przeznaczenie jest być może również przyczyną jego pełnego dystansu zachwania: jest on nieufny, mało przyjacielski, choc zawsze uprzejmy, niespecjalnie lubi pieszczot i zabawy, ale jest całkowicie oddany swojemu włścicielowi i tylko jego słucha.

Nie nadaje się zupełnie na towarzysza dzieci, bo choć nauczy się tolerować pociechy swojego pana, to nie oznacza to jeszcze, że zaakceptuje ich przyjaciół.
Chow chow musi być przyjaźnie wychowywany i właściwie socjalizowany, jest to bowiem silny pies i może być agresywany w stosunku do innych zwierząt.

Gęsta sierść, wymagająca systematycznej pielęgnacji sprawia, że wydaje się on większy niż w rzeczywistości, a fałdy skóry na pysku nadają mu raczej groźny wyraz, który zupełnie nie odpowiada jego prawdziwemu usposobieniu. Jest wprawdzie uparty i nie pozwoli się do niczego zmusić, lecz przy odpowiednim podejściu da się przekonać.



PIELĘGNACJA SIERŚCI - 7/10
SPACERY - 5/10
ŻYCIE W MIEŚCIE -10/10



CZĘSTE CHOROBY:
- dyplazja stawu biodrowego,
- problemy ze skórą,
- entropium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz