piątek, 30 lipca 2010

Jak działają krople i obroże przeciw pchłom i kleszczom?

W ostatnim czasie problem z uciążliwymi pchłami i kleszczami został bardzo nagłośniony przez media. Nic w tym dziwnego, gdyż te pierwsze- pchły potrafią wyprowadzić z równowagi najbardziej spokojnego psa na świecie, a te drugie - kleszcze są nosicielamigroźnych chorób często z nieodwracalnymi skutkami. 
Dobierając odpowiedni preparat należy zorientować się, ile waży nasz pupil, by wybrać odpowiedni preparat.  Jeśli chodzi o krople przeciw pchłom i kleszczom na rynku dostępne są produkty w różnych kategoriach wagowych od: 5 do19 kg - psy ras małych i średnich oraz powyżej 19 kg dla psów ras wielkich.
Należy pamiętać, aby nie stosować kropli bezpośrednio po kąpieli lecz najlepiej po upływie 24 godzin, by wróciła naturalna powłoka tłuszczowa na naskórku. 
Po zakropieniu pod łopatkami  preparat ( substancja aktywna) roznosi się wraz z łojem po całym ciele zwierzęcia pozostając w warstwie lipidowej naskórka. W momencie wbicia się pchły czy kleszcza w ciało naszego pupila, substancja aktywna preparatu paraliżuje układ nerwowy insekta, w wyniku czego ginie.Pamiętajmy, że widok kleszcza na zabezpieczonym psie nie jest powodem do niepokoju. Kleszcz wybierając ofiarę ma kilka sekund na decyzję i nie wie wtedy czy jego ofiara jest zabezpieczona, czy też nie. Każda z zastosowanych ochron przeciwkleszczowych gwarantuje nam zabicie pasożyta w ciągu pierwszych kilkunastu godzin pasożytowania.
W przypadku kleszczy należy pamiętać, iż  powinno się usunąć  insekta kręcąc w odwrotnym kierunku do wskazówek zegara, gdyż same nie odpadną. Kleszcze zazwyczaj zasychają niezauważone przez właściciela zwierzęcia, dlatego mimo wszystko należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu sierści zwierzęcia po każdym dłuższym spacerze . Substancja aktywna zawarta w  produktach (kroplach i obrożach) działa tak samo na oba insekty, paraliżuje ich układ nerwowy, dzięki czemu giną.
Czym się różnią krople przeciw pchłom i kleszczom od obroży insektobójczych? Możemy je stosować zamiennie, ale nigdy razem!
Wypowiadając wojnę insektom  należy pamiętać, iż likwidacja pcheł czy kleszczy na zwierzęciu to wierzchołek góry lodowej, gdyż należy zadbać również o otoczenie, czyli zdezynfekować legowisko, podłogi, dywany czyli te miejsca, gdzie najczęściej składane są  pchle larwy. Jeśli nie zadbamy o to w odpowiednim czasie, problem będzie powracał.
 Jeśli chodzi o tzw. "pancerze" przeciw pchłom i kleszczom idealnym rozwiązaniem będą preparaty SPOT ON, czyli spraye na bazie limonki i drzewa Neem. Preparat ten działa odstraszająco na pasożyty zewnętrzne, wstrzymując ich rozmnażanie i rozwój.
Istnieje możliwość połączenia stosowania kropli czy obroży ze Spot On, gdyż posiadają inne substancje aktywne, których działanie się uzupełnia w zapobieganiu ponownej infestacji pasożytów.BEAPHAR POLSKA SP. Z O.O.

1 komentarz:

  1. Jaki słodki piesek na zdjęciu.Ciekawy artykuł Kasia.:)

    OdpowiedzUsuń