piątek, 16 lipca 2010

Komenda Siad

To jedna z podstawowych komend, od której zwykle zaczyna się szkolenie. 
Wielu nieobeznanych z metodami szkolenia właścicieli uczy siadania poprzez naciskanie zadu psa i walczenie z nim dopóki ten wreszcie nie usiądzie. Taka metoda nie dość, że jest męcząca dla obu stron, to jeszcze bardzo spowalnia czas uczenia się psa, gdyż ten nie siada z własnej inicjatywy. Oto, jak najprościej nauczyć psa komendy "siad":

1. NAPROWADZANIE

Zaopatrz się w smakołyki i kliker (jeśli szkolisz psa nie-klikerowo, wystarczą smakołyki). 
Stań naprzeciwko stojącego psa i zainteresuj go smakołykiem. Trzymaj go tuż przed nosem psa i przesuwaj w tył jego głowy, nad nim. Trzymaj rękę na tyle wysoko, by pies nie wykręcał głowy w bok, ale do tyłu. Aby kierować głowę za smakołykiem pies w końcu będzie musiał usiąść. Niektóre psy kombinują na początku i zamiast siadać, zaczynają się cofać. Nie zrażaj sie tym, tylko ponawiaj próby, dopóki pies nie usiądzie. Jeśli jest bardzo upart w cofaniu się - ustaw go tak, by miał za zadem ścianę lub inną przeszkodę. 
Gdy tylko pies usiądzie kliknij i natychmiast pochwal i nagródz psa smakołykiem. Jeśli nie używasz klikera, po prostu wypowiedz pochwałę (np. "dobry pies") w momencie, w którym pies usiądzie i jak najszybciej daj smakołyk. Jeśli używasz klikera - ważne, by kliknąć dokładnie w momencie, w którym zad psa dotknie ziemi i błyskawicznie dać smakołyk (zanim wstanie). Pamiętaj jednak, że jeśli już kliknąłeś, to MUSISZ psa nagrodzić, niezależnie od tego, czy wciąż siedzi. 
Powtarzaj ćwiczenie kilka razy, aż pies nie będzie kombinował z cofaniem, wykręcaniem głowy itp. Najlepiej zrób kilka pięciominutowych sesji. 
Podczas tych sesji nie wypowiadaj żadnych komend i mów tylko w celu pochwalenia psa, gdy już usiądzie. 

2. KOMENDA GŁOSOWA

Czas wprowadzić komendę głosową. Prowadź dalej te same ćwiczenia, z tym że dodatkowo wypowiedz hasło "siad" jednocześnie z cofaniem smakołyka za głowę psa. Ważne, by było to jedno, niepowtórzone słowo. Wyraźne i spokojne. Celem tego ćwiczenia jest uzmysłowienie mu, że powinien usiąść nie tylko na znak ręką, ale na smakołyk. 
Powtarzaj to ćwiczenie w kilku następnych sesjach. 
3. DOPRACOWANIE KOMENDY OPTYCZNEJ

Ten ruch ręką, który wykonywałeś do tej pory jest początkiem komendy optycznej na "siad". Komenda taka ma zwykle dwa warianty, z których możesz sobie wybrać jeden, do którego będziesz teraz stopniowo dążył: 
- podniesienie prostej ręki do góry. 
- podniesienie dłoni do mostka (ten drugi wariant jest bardziej subtelny dla obserwatora). 
Pies,który do tej pory zrozumiał to, czego od niego oczekujesz, będzie teraz "wyprzedzał" Twoje ruchy. Po co ma czekać, aż Ty przesuniesz rękę do tyłu? Przecież on już dokładnie wie, że chcesz, aby usiadł. Dlatego możesz stopniowo redukować ruch ręki. Skracaj go powoli, nie trzymaj już ręki tak nisko i generalnie - stoponiowo dążyj do tego, by Twoja komenda optyczna wyglądała tak, jak wybrany przez Ciebie wariant. 
Przez cały czas wspieraj się komendą głosową. 

4. ROZRÓŻNIANIE KOMEND OPTYCZNEJ I GŁOSOWEJ

Z czasem, kiedy pies będzie błyskawicznie siadał na połączoną komendę głosową ("siad") i optyczną (ręka do góry lub do mostka), możesz zacząć ćwiczyć z nim reagowanie na odosobnioną komendę optyczną lub samodzielną komendę głosową. 
Na początku pierwszej sesji wydaj obie komendy na raz i nagródź psa. Kolejnym razem wydaj już tylko komendę głosową. Jeśli pies usiądzie - nagródź go i kontynuuj wydawanie tylko komendy głosowej. Jeśli nie zareaguje - powtórz obie konedy na raz i znów wróć tylko do głosowej. Analogicznie postępuj podczas sesji, w których chcesz wykszatłcić komendę optyczną

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz