poniedziałek, 28 grudnia 2009

Bokser


Grupa II
Pinczery i sznaucery, szwajcarskie psy górskie i do bydła, molosy - w typie dogowatym i typu górskiego, rasy pokrewne



Wzrost - pies 57-63 cm, suka 53-59 cm
Masa ciała - pies 30-32 kg, suka 24-25 kg
Szata - krótka, z połyskiem, dobrze przylegająca
Umaszczenie - Żółta - występuje w odcieniach od ciemnego rudobrązowego do jasnożółtego, musi występować czarna maska ograniczona do pyska

Pręgowana - na jaśniejszym tle (wszystkie wymienione powyżej odcienie) występują ciemne lub czarne pręgi. Podstawowy kolor nie może mieszać się z pręgami, powinny ze sobą kontrastować.
Mogą występować białe znaczenia, ale nie powinny stanowić więcej niż 1/3 umaszczenia i nie mogą zachodzić na tułów



POCHODZENIE RASY: NIEMCY

   Inne nazwy: Deutscher Boxer, German Boxer, Boxer, Niemiecki Bokser

Bokser został wyhodowany około 1850 roku w Monachium dzieki skrzyżowaniu różnych psów molosowatych, takich jak bullenbeissery i angielski buldogi. Pierwotnie był używany do walk z bykami i niedźwiedziami, dzisiaj jednak jest wspaniałym psem do towarzystwa, bardzo przywiązany do człowieka. Nawet wyraz jego pyska, niegdyś raczej nie budzący zaufania, zdecydowanie złagodniał.

Współczesny bokser jest prawdziwym dżentelmenem i idealnym wprost psem rodzinnym, serdecznym, czujnym i zawsze w dobrym humorze, gotowym na wszystko, byleby tylko przypodobać się swojemu panu. Doskonale nadaje się do zabaw z dziećmi, z nieskończoną cierpliwością pozwala wtykać aobie do nosa misiaczki z żelatyny i służy pomocą przy nauce chodzenia.

O bokserze mówi się często,że jest 'uczciwy', bowiem z wyrazu jego pyska można niezawodnie odczytać wszelkie emocje. Jest on raczej nieufny w stosunku do obcych, nigdy jednak podstępny czy nazbyt skryty. Potrzebuje bardzo dużo ruchu, aby wyładować nadmiar energii, ale doskonale nadaje się do trzymania w mieście. Jest bardzo silny, niesłychanie aktywny i ciekawy. Dlatego właśnie juz od wieku szczenięcego wymaga spokojnej, konsekwentnej nauki posluszeństwa; w przeciwnym razie bez wahania zawładnie kanapą, łóżkiem, czy też stołem kuchennym.
Kupując boksera, z wielka rozwagą wybierzmy hodowcę, gdyż jak zawsze, popularność rasy ma się odwrotnie proporcjonalnie do jakiści psów.


PIELĘGNACJA SIERŚCI - 1/10
SPACERY - 10/10
ŻYCIE W MIEŚCIE - 10/10



CZĘSTE CHOROBY:
- dysplazja stawu biodrowego
- nowotwory
- chroby serca
- aksonopatia
- spondyloza

1 komentarz:

  1. Sunia na zdjęciu ma fajniutkie, delikatne białe znaczenia. Zmniejszają optycznie łapy. Z tą oceną, bokser do miasta 10/10 to się średnio zgodzę. To jednak duży pies i do miasta, gdy mamy własny ogród to ok., ale do ciasnego mieszkanka nie polecam. Chyba, że jesteśmy bardzo aktywni i nadrobimy to sportem i ruchem z psem (kila godz. dziennie).

    OdpowiedzUsuń