niedziela, 27 grudnia 2009

Basset Hound


Grupa VI
Psy gończe i rasy pokrewne, posokowce.Wzrost - 33-38 cm
Masa ciała - 18-23 kg
Szata - gładka, krótka, gęsta, skóra luźna i elastyczna
Umaszczenie - maść podstawowa biała, z brazowymi, czarnymi lub piaskowymi łatami, dopuszczalne każde umaszczenie występujące u psów gończychPOCHODZENIE RASY: WIELKA BRYTANIA

  Jest chyba najbardziej na świecie pokojowo nastawionym do otaczenia psem. Niektóre bassety zachowują się z wielką godnością, inne są prawdziwymi clownami, zawsze jednak pozostają przyjzne i godne zaufania.

Basset uwielbia swojego pana, bardzo lubi dzieci i ma anielaska wprost cierpliwość, jeżeli chodzi o wożenie w wózkach dla lalek czy przebieranie. Jego rodzina jest dla niego ważniejsza niż cokolwiek innego na świecie, więc zawsze powinien być włączany we wspólne przedsięwzięcia. Łatwo też przystosowuje się do życia w mieście czy w niewielkim mieszkaniu. Potrzebuje jednak długich spacerów, nawet jeśli robi wrażenie, że wcale nie chce się tyle ruszać. Otyłość powoduje u basstów wiele kłopotów zdrowotnych.

Basset pochodzi bezpośrednio od bloodhounda i podobno właśnie po tym przadku wszystkich tropowców odziedziczył doskonały węch. Dlatego też wymaga wcześnie rozpoczętego konsekwentnego wychowywania. W przeciwnym wypadku, kiedy tylko napotka ciekawy trop, nie bedzie chciał wrócić na komendę. W swoim nieposłuszeństwie może byc bardzo uparty, jednocześnie jednak ma olbrzymie poczucie humoru.
Jest psem o wielkiej duszy i zasługuje na to, by traktować go z szacunkiem.PIELĘGNACJA SIERŚCI - 2/10
SPACERY - 6/10
ŻYCIE W MIEŚCIE - 10/10CZĘSTE CHOROBY:
- kłopoty z kregosłupem
- zapalenie uszu
- choroby powiek

1 komentarz:

 1. Basset ma choroby z kręgosłupem TYLKO jeśli szczenię jest zaniedbane, a dorosły pies utuczony. Basset, w przeciwieństwie do jamnika, ma bardzo silny kościec, więc tak naprawdę rzadko zdarzają się tego typu choroby. Jedynie u szczeniąt ok 9 miesiąca, w czaasie bardzo intensywnego wzrostu może zdażyć się problem ze stawami, ale przy odpowiedniej pielęgnacji jest to przejściowe.
  Co do zapalenia uszy-wszystko zależy od budowy ucha konkretnego psa (bo sa uczy lżejsze i cięższe).
  Podobnie jest z zapaleniej spojówek. Oprócz uwarunkowań poszczególnych psów wystąpienie tej choroby zależy także od np. środowiska psa. Przy psach pracujących i np przebywających w środowisku zanieczyszczonym jak u każdego innego psa moga pojawić się problemi z oczami.

  Waga basseta może dochodzić do 40 kg i to wcale nie przy psie utuczonym (niektóre psy są po prostu większe, maja grubszy kościec itp), a waga 18 kg to nieco za mało...

  Radziłabym też zmienić zdjęcie psa, bo to przedstawia psa "starego typu"/"typu amerykańskiego" i bardziej przypomina basseta gaskońskiego niż hounda.

  OdpowiedzUsuń