sobota, 23 stycznia 2010

Jamnik Wyjątkowy pies o wyjątkowym charakterze

Jamniki mają bardzo wyróżniającą budowę fizyczną. Niezależnie od tego, czy należy do odmiany krótkowłosej, długowłosej, czy szorstkowłosej, Jamnik ma wydłużony tułów, krótkie nogi i charakterystyczną głowę o dumnym wyrazie – te cechy sprawiają, że Jamnik jest jedną z najłatwiej rozpoznawalnych ras. Od wielu pokoleń dzieci znają Jamnika – obecnie popularnego psa rodzinnego – i często nazywają go „parówką” lub „hot dogiem”. Ale niewiele z nich wie, że ten sprytny, mały pies był i jest wspaniałym psem myśliwskim, który, dzięki swojej budowie, doskonale nadaje się do norowania. Niemiecka nazwa tej rasy – Dachshund – wskazuje, do jakich celów ją wyhodowano (słowo Dachshund oznacza psa na borsuki).

Ogólnie uznaje się, że dzisiejsze Jamniki pochodzą od psów myśliwskich, które żyły w Niemczech w XV wieku. Bardziej jednak przypominają psy, które hodowano od XVII-XVIII wieku. Te psy znano w ówczesnych Niemczech pod nazwą Dachsund, która obowiązuje obecnie, lub Teckel. Ta druga, alternatywna nazwa też jest nadal używana w ojczyźnie tej rasy, zwłaszcza w odniesieniu do Jamników użytkowych. Dzisiaj tego małego psa z piękną, dumnie noszoną i pełną wyrazu głową, długim tułowiem i mocnymi kończynami można często zobaczyć w wielu miejscach – na ulicy, w parku lub ogrodzie. Jamnik – pies o niezależnej osobowości, inteligentny i ciekawy – lubi styl życia psa domowego, ale ze względu na jego duży apetyt trzeba zapewnić mu codzienną porcję aktywności i zbilansowaną karmę, aby chronić go przed nadwagą. Jamnik dysponuje mocnym głosem i jest psem nieustraszonym, więc w sytuacji, gdy coś go zaniepokoi, donośnym szczekaniem i stanowczą postawą przypomina każdemu, że w rzeczywistości jest psem o wielkim sercu.




Charakterystyka rasy

Kraj pochodzenia:
Niemcy.
Klasyfikacja:
Grupa IV FCI.
Charakter i temperament:
Mały pies o przyjaznym usposobieniu i zrównoważonym charakterze, nienerwowy i nieagresywny.
Cechy osobowości:
Pełen pasji, wytrwały i zwinny pies myśliwski. Wierny i nieustraszony pies do towarzystwa.
Zachowanie:
Dzieci:
 Najlepiej nadaje się na towarzysza starszych i uważnych dzieci. 

Stosunek do ludzi:
 Przyjazny, ale o umiarkowanych skłonnościach do obrony. 

Podatność na szkolenie:
 Wymaga solidnego szkolenia. 

Samodzielność:
 Umiarkowana zależność od ludzi. 

Skłonność do dominacji:
 Umiarkowana.
Inne zwierzęta domowe:
 Z reguły nie sprawia kłopotów w kontaktach z innymi zwierzętami domowymi, jeśli jako szczenię był prawidłowo socjalizowany.
Skłonność do walk:
 Przyjazny wobec innych psów.
Hałaśliwość:
 Lubi szczekać.Zdrowie:
Rasa długowieczna, ale ma skłonność do tycia i problemów z kręgosłupem.
Pielęgnacja okrywy włosowej i potrzeby fizyczne:
Czesanie i kąpiele:
 Niewielkie wymagania.
Trymowanie i strzyżenie:
 W zależności o typu sierści może być potrzebne trymowanie.
Okrywa włosowa:
 Krótka, długa lub szorstka.
Linienie:
 Średnie.
Ruch i ćwiczenia fizyczne:
 Potrzebuje regularnych spacerów i ćwiczeń fizycznych.
Jogging:
 Nie jest idealnym partnerem do joggingu.
Zachowanie w domu:
 Dość aktywny.
Miejsce zamieszkania:
 Nadaje się do mieszkania, nie musi mieć do dyspozycji ogrodu.
Klimat:
 Dobrze znosi większość warunków klimatycznych.
Właściciel:
 Nadaje się także dla osób, które nie miały wcześniej psa, ale potrzebuje stymulacji fizycznej i psychicznej.
Długość życia:
 Rasa umiarkowanie długowieczna (12-15 lat).Uzdolnienia:
Pies rodzinny. Pies myśliwski – norujący i tropiący. Czujny stróż.


Jamniki były ulubieńcami wielu sławnych ludzi, między innymi Napoleona, królowej Wiktorii, Pabla Picasso i Marlona Brando.


 



Bokser
Cechy fizyczne:
Wysokość (w kłębie):
 Odległość od ziemi do klatki piersiowej wynosi około 1/3 wysokości w kłębie.
Waga:
 Do około 9 kg. Niski, krótkonożny, o wydłużonej, ale zwartej sylwetce, bardzo muskularny, ruchliwy i zwinny. Głowa długa, zwężająca się w kierunku dobrze rozwiniętego nosa. Długi, dość szeroki i mocny pysk. Szczęki dobrze rozwinięte, regularny zgryz nożycowy. Oczy średniej wielkości, owalne, osadzone w dość dużej odległości od siebie, o zdecydowanie żywym i przyjaznym wyrazie; błyszczące, brązowe – od ciemnorudych do prawie czarnych.

Uszy osadzone wysoko, długie, o zaokrąglonych końcach, przylegające do policzków. Długa, dobrze umięśniona szyja. Górna linia tułowia przebiega harmonijnie od szyi do lekko opadającego zadu. Kłąb jest wyraźny. Grzbiet mocny, dobrze umięśniony, prosty lub lekko opadający ku tyłowi. Klatka piersiowa dobrze rozwinięta, brzuch lekko podciągnięty. Ogon niezbyt wysoko osadzony, noszony na przedłużeniu górnej linii tułowia. Kończyny krótkie, o czystych liniach i mocnym kośćcu, dobrze umięśnione.

Umaszczenie jednokolorowe – rude, rudożółte lub żółte; może występować czarny nalot lub przesianie. Umaszczenie dwukolorowe – głęboki, czarny lub brązowy (czekoladowy) kolor podstawowy z rudobrązowymi lub żółtymi znaczeniami (podpalaniem). Dopuszczalne jest też umaszczenie marmurkowe (tygrysie lub pręgowane). Jamniki szorstkowłose występują także w umaszczeniu dziczym (od jasnodziczego do ciemnodziczego), ich sierść może mieć również kolor zwiędłych liści.  

Eukanuba Breed Nutrition dla Jamników

Eukanuba nieprzerwanie dąży do tego, aby przekazywać w swoich produktach innowacje żywieniowe, służące wszystkim psom – różniącym się wielkością, wiekiem, wagą, a także rasą, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że pożywienie ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia Twojego psa. Rezultatem badań prowadzonych przez Eukanubę jest opracowanie nowej linii karm Eukanuba Breed Nutrition dla psów różnych ras.

Każdy produkt tej linii ma specjalny skład, który umożliwia zaspokojenie specyficznych potrzeb określonej rasy (i innych ras – o takich samych potrzebach pokarmowych). Przygotowane w oparciu o badania naukowe i wiedzę w dziedzinie dietetyki psów, zdobytą w ciągu ponad 60 lat, te nowe karmy mogą potencjalnie pomóc ujawnić całą wspaniałość Twojego psa. Także dla Twojego Jamnika – rasy, której charakterystycznymi cechami są: unikalna w psim świecie budowa fizyczna i dumna postawa – to, jak go żywisz, może oznaczać dużą różnicę w jego życiu.

Zapewnienie optymalnego pożywienia Twojemu Jamnikowi jest misją Eukanuby, a spełnieniu tej misji służy stosowanie surowców najwyższej jakości i starannie opracowany skład karmy. Eukanuba uważa, że najlepiej jest, jeśli psy żywione są tak, jak ich mięsożerni przodkowie, dlatego głównymi źródłami białka w naszych produktach są wysokiej jakości surowce pochodzenia zwierzęcego – kurczak, jagnięcina i jaja.

Karma Eukanuba Dachshund jest specjalną kompozycją starannie dobranych składników, których zastosowanie jest w przeważającej mierze wynikiem wieloletnich badań i które zapewniają organizmowi psa korzyści o wiele większe niż tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb pokarmowych.

 

Wybierając pożywienie najwyższej jakości, o składzie odpowiadającym specyficznym wymaganiom określonej rasy, możesz pomóc swojemu psu zaspokoić jego szczególne potrzeby:
  • Zdrowy grzbiet i zdrowe stawy
  • Kontrola masy ciała, sprzyjająca optymalnej kondycji
  • Silny układ odpornościowy
  • Zdrowe zęby i dziąsła




W aktywnym życiu potrzebne są mocne stawy i silne mięśnie

Mięśnie zapewniają wsparcie stawom i kręgosłupowi Twojego Jamnika, dlatego –zwracaj uwagę, aby jego pożywienie zawierało odpowiednią ilość białka zwierzęcego, którego źródłem są takie składniki, jak kurczak, jagnięcina i jaja, ponieważ takie białko jest potrzebne Twojemu psu do utrzymania masy i siły mięśni.

Także stawom i tkance chrzęstnej Jamników wiele korzyści mogą zapewnić specjalne składniki pokarmowe, takie jak glukozamina i siarczan chondroityny. W organizmie są one naturalnymi substancjami budulcowymi dla zdrowej tkanki chrzęstnej.

Pożywienie powinno dostarczać również niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3, najlepiej w optymalnej proporcji od 5:1 do 10:1. Na szczególną wzmiankę zasługują kwasy tłuszczowe typu Omega-3, występujące w mączce rybnej i oleju rybim. Mają one właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają zachować zdrowie stawów. Dostarczane drogą pokarmową przeciwutleniacze, takie jak witamina E, również sprzyjają zdrowiu tkanek, z których zbudowane są stawy, a poza tym chronią komórki organizmu przed utlenianiem.

Składniki pokarmowe odżywiające stawy, w tym glukozamina i chondroityna, pomagają uzupełniać w organizmie zapas substancji odżywczych potrzebnych do budowy zdrowej chrząstki stawowej, co pomaga psu zachować pełną zdolność poruszania się i żyć aktywnie.


Przy dobrym apetycie ważne jest dbanie o prawidłową wagę

Regularne ćwiczenia fizyczne oraz karma odpowiednia do stylu życia Twojego Jamnika pomogą mu zachować doskonałą kondycję. A zdrowe, dobrze rozwinięte i nieotłuszczone mięśnie są mu niezbędne, bo zapewniają wsparcie jego stawom, a także pomagają mu poruszać się swobodnie i energicznie oraz żyć aktywnie.

Dlatego warto pomyśleć o karmie zawierającej witaminopodobny składnik L-karnitynę, która pomaga spalać tłuszcz w organizmie, ale jednocześnie umożliwia utrzymanie beztłuszczowej masy mięśniowej. L-karnityna jest związkiem wytwarzanym w organizmie z aminokwasów. Naturalna L-karnityna występuje także w zwierzęcych źródłach białka. L-karnityna działa w ten sposób, że wiąże się z cząsteczkami kwasów tłuszczowych i transportuje je do tych miejsc w komórkach, gdzie zachodzi przemiana tłuszczu w energię użyteczną dla takich narządów, jak serce, wątroba czy mięśnie szkieletowe.

Dzięki takiemu działaniu, L-karnityna pomaga zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, a jednocześnie ułatwia zachowanie masy samych mięśni. Sprzyja w ten sposób prawidłowej wadze psa i zdrowej kompozycji tkankowej jego ciała.

L-karnityna pomaga przekształcać tłuszcz w energię użyteczną dla takich narządów, jak serce, wątroba i mięśnie szkieletowe. Nie tylko ułatwia kontrolowanie masy ciała, ale także sprzyja zdrowiu stawów i umożliwia psu prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia.


Wspomaganie naturalnych mechanizmów obronnych układu odpornościowego psa

Dawniej życie Jamników było niełatwe, bo ciężko pracowały – w różnych warunkach i przy każdej pogodzie, tępiąc szkodniki i tropiąc większą zwierzynę. Twój Jamnik uwielbia buszować po parku i kopać dziury, ale narażony jest wtedy na działanie różnych czynników środowiskowych i dlatego potrzebuje silnego układu odpornościowego, który będzie chronić jego organizm przed ich niekorzystnym wpływem. Łatwo strawne składniki wysokiej jakości w karmie opracowanej dla Twojego Jamnika oraz inne specjalne składniki odżywcze wspomagać będą codziennie naturalne mechanizmy obronne jego organizmu.

Przeciwutlewniacze odgrywają ważną rolę, ponieważ pomagają spowolnić proces starzenia się komórek i zapewniają wsparcie układowi odpornościowemu psów starszych, co ma duże znaczenie dla takich psów jak Jamniki, bo należą one do ras długowiecznych.

Przeciwutleniacze, takie jak witamina E, mają korzystny wpływ na odpowiedź immunologiczną organizmu, gdyż unieszkodliwiają wolne rodniki.


Pielęgnacja zębów nie tylko w czasie posiłków

Problemy z zębami najczęściej pojawiają się u psów małych ras, takich jak Jamniki, a to dlatego, że ich jama ustna jest niewielka, a zęby stosunkowo duże.

Bardzo korzystne dla Twojego Jamnika jest żywienie go wysokiej jakości karmą, która pomaga zmniejszyć odkładanie się kamienia nazębnego w czasie posiłków i po nich. Taka karma oddziałuje na zęby w dwojaki sposób. Rozgryzanie granulek karmy przez psa pomaga od razu ścierać zalegającą płytkę nazębną. W tym samym czasie z powierzchni granulek uwalniane są specjalne związki mineralne i osadzają się na zębach. Tworzą one tymczasową barierę, która pomaga – także po posiłku – zapobiegać gromadzeniu się na zębach substancji, z których mógłby utworzyć się kamień nazębny.

Etap 1 – podczas posiłku: Chrupkie granulki pomagają ścierać osady nazębne.

Etap 2 – po posiłku: Specjalne związki mineralne (polifosforany) pomagają zapobiegać osadzaniu się na zębach substancji, z których tworzy się kamień nazębny.


1 komentarz:

  1. Wow, incredible weblog format! How lengthy have you ever been running a blog for?
    you made blogging look easy. The whole look of your web site is excellent,
    let alone the content material!

    http://aparmentreviews.webs.com/
    Also visit my page : Apartment Review

    OdpowiedzUsuń