sobota, 23 stycznia 2010

Jamnik Wyjątkowy pies o wyjątkowym charakterze

Jamniki mają bardzo wyróżniającą budowę fizyczną. Niezależnie od tego, czy należy do odmiany krótkowłosej, długowłosej, czy szorstkowłosej, Jamnik ma wydłużony tułów, krótkie nogi i charakterystyczną głowę o dumnym wyrazie – te cechy sprawiają, że Jamnik jest jedną z najłatwiej rozpoznawalnych ras. Od wielu pokoleń dzieci znają Jamnika – obecnie popularnego psa rodzinnego – i często nazywają go „parówką” lub „hot dogiem”. Ale niewiele z nich wie, że ten sprytny, mały pies był i jest wspaniałym psem myśliwskim, który, dzięki swojej budowie, doskonale nadaje się do norowania. Niemiecka nazwa tej rasy – Dachshund – wskazuje, do jakich celów ją wyhodowano (słowo Dachshund oznacza psa na borsuki).

Ogólnie uznaje się, że dzisiejsze Jamniki pochodzą od psów myśliwskich, które żyły w Niemczech w XV wieku. Bardziej jednak przypominają psy, które hodowano od XVII-XVIII wieku. Te psy znano w ówczesnych Niemczech pod nazwą Dachsund, która obowiązuje obecnie, lub Teckel. Ta druga, alternatywna nazwa też jest nadal używana w ojczyźnie tej rasy, zwłaszcza w odniesieniu do Jamników użytkowych. Dzisiaj tego małego psa z piękną, dumnie noszoną i pełną wyrazu głową, długim tułowiem i mocnymi kończynami można często zobaczyć w wielu miejscach – na ulicy, w parku lub ogrodzie. Jamnik – pies o niezależnej osobowości, inteligentny i ciekawy – lubi styl życia psa domowego, ale ze względu na jego duży apetyt trzeba zapewnić mu codzienną porcję aktywności i zbilansowaną karmę, aby chronić go przed nadwagą. Jamnik dysponuje mocnym głosem i jest psem nieustraszonym, więc w sytuacji, gdy coś go zaniepokoi, donośnym szczekaniem i stanowczą postawą przypomina każdemu, że w rzeczywistości jest psem o wielkim sercu.




Charakterystyka rasy

Kraj pochodzenia:
Niemcy.
Klasyfikacja:
Grupa IV FCI.
Charakter i temperament:
Mały pies o przyjaznym usposobieniu i zrównoważonym charakterze, nienerwowy i nieagresywny.
Cechy osobowości:
Pełen pasji, wytrwały i zwinny pies myśliwski. Wierny i nieustraszony pies do towarzystwa.
Zachowanie:
Dzieci:
 Najlepiej nadaje się na towarzysza starszych i uważnych dzieci. 

Stosunek do ludzi:
 Przyjazny, ale o umiarkowanych skłonnościach do obrony. 

Podatność na szkolenie:
 Wymaga solidnego szkolenia. 

Samodzielność:
 Umiarkowana zależność od ludzi. 

Skłonność do dominacji:
 Umiarkowana.
Inne zwierzęta domowe:
 Z reguły nie sprawia kłopotów w kontaktach z innymi zwierzętami domowymi, jeśli jako szczenię był prawidłowo socjalizowany.
Skłonność do walk:
 Przyjazny wobec innych psów.
Hałaśliwość:
 Lubi szczekać.Zdrowie:
Rasa długowieczna, ale ma skłonność do tycia i problemów z kręgosłupem.
Pielęgnacja okrywy włosowej i potrzeby fizyczne:
Czesanie i kąpiele:
 Niewielkie wymagania.
Trymowanie i strzyżenie:
 W zależności o typu sierści może być potrzebne trymowanie.
Okrywa włosowa:
 Krótka, długa lub szorstka.
Linienie:
 Średnie.
Ruch i ćwiczenia fizyczne:
 Potrzebuje regularnych spacerów i ćwiczeń fizycznych.
Jogging:
 Nie jest idealnym partnerem do joggingu.
Zachowanie w domu:
 Dość aktywny.
Miejsce zamieszkania:
 Nadaje się do mieszkania, nie musi mieć do dyspozycji ogrodu.
Klimat:
 Dobrze znosi większość warunków klimatycznych.
Właściciel:
 Nadaje się także dla osób, które nie miały wcześniej psa, ale potrzebuje stymulacji fizycznej i psychicznej.
Długość życia:
 Rasa umiarkowanie długowieczna (12-15 lat).Uzdolnienia:
Pies rodzinny. Pies myśliwski – norujący i tropiący. Czujny stróż.


Jamniki były ulubieńcami wielu sławnych ludzi, między innymi Napoleona, królowej Wiktorii, Pabla Picasso i Marlona Brando.


 



Bokser
Cechy fizyczne:
Wysokość (w kłębie):
 Odległość od ziemi do klatki piersiowej wynosi około 1/3 wysokości w kłębie.
Waga:
 Do około 9 kg. Niski, krótkonożny, o wydłużonej, ale zwartej sylwetce, bardzo muskularny, ruchliwy i zwinny. Głowa długa, zwężająca się w kierunku dobrze rozwiniętego nosa. Długi, dość szeroki i mocny pysk. Szczęki dobrze rozwinięte, regularny zgryz nożycowy. Oczy średniej wielkości, owalne, osadzone w dość dużej odległości od siebie, o zdecydowanie żywym i przyjaznym wyrazie; błyszczące, brązowe – od ciemnorudych do prawie czarnych.

Uszy osadzone wysoko, długie, o zaokrąglonych końcach, przylegające do policzków. Długa, dobrze umięśniona szyja. Górna linia tułowia przebiega harmonijnie od szyi do lekko opadającego zadu. Kłąb jest wyraźny. Grzbiet mocny, dobrze umięśniony, prosty lub lekko opadający ku tyłowi. Klatka piersiowa dobrze rozwinięta, brzuch lekko podciągnięty. Ogon niezbyt wysoko osadzony, noszony na przedłużeniu górnej linii tułowia. Kończyny krótkie, o czystych liniach i mocnym kośćcu, dobrze umięśnione.

Umaszczenie jednokolorowe – rude, rudożółte lub żółte; może występować czarny nalot lub przesianie. Umaszczenie dwukolorowe – głęboki, czarny lub brązowy (czekoladowy) kolor podstawowy z rudobrązowymi lub żółtymi znaczeniami (podpalaniem). Dopuszczalne jest też umaszczenie marmurkowe (tygrysie lub pręgowane). Jamniki szorstkowłose występują także w umaszczeniu dziczym (od jasnodziczego do ciemnodziczego), ich sierść może mieć również kolor zwiędłych liści.  

Eukanuba Breed Nutrition dla Jamników

Eukanuba nieprzerwanie dąży do tego, aby przekazywać w swoich produktach innowacje żywieniowe, służące wszystkim psom – różniącym się wielkością, wiekiem, wagą, a także rasą, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że pożywienie ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia Twojego psa. Rezultatem badań prowadzonych przez Eukanubę jest opracowanie nowej linii karm Eukanuba Breed Nutrition dla psów różnych ras.

Każdy produkt tej linii ma specjalny skład, który umożliwia zaspokojenie specyficznych potrzeb określonej rasy (i innych ras – o takich samych potrzebach pokarmowych). Przygotowane w oparciu o badania naukowe i wiedzę w dziedzinie dietetyki psów, zdobytą w ciągu ponad 60 lat, te nowe karmy mogą potencjalnie pomóc ujawnić całą wspaniałość Twojego psa. Także dla Twojego Jamnika – rasy, której charakterystycznymi cechami są: unikalna w psim świecie budowa fizyczna i dumna postawa – to, jak go żywisz, może oznaczać dużą różnicę w jego życiu.

Zapewnienie optymalnego pożywienia Twojemu Jamnikowi jest misją Eukanuby, a spełnieniu tej misji służy stosowanie surowców najwyższej jakości i starannie opracowany skład karmy. Eukanuba uważa, że najlepiej jest, jeśli psy żywione są tak, jak ich mięsożerni przodkowie, dlatego głównymi źródłami białka w naszych produktach są wysokiej jakości surowce pochodzenia zwierzęcego – kurczak, jagnięcina i jaja.

Karma Eukanuba Dachshund jest specjalną kompozycją starannie dobranych składników, których zastosowanie jest w przeważającej mierze wynikiem wieloletnich badań i które zapewniają organizmowi psa korzyści o wiele większe niż tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb pokarmowych.

 

Wybierając pożywienie najwyższej jakości, o składzie odpowiadającym specyficznym wymaganiom określonej rasy, możesz pomóc swojemu psu zaspokoić jego szczególne potrzeby:
  • Zdrowy grzbiet i zdrowe stawy
  • Kontrola masy ciała, sprzyjająca optymalnej kondycji
  • Silny układ odpornościowy
  • Zdrowe zęby i dziąsła




W aktywnym życiu potrzebne są mocne stawy i silne mięśnie

Mięśnie zapewniają wsparcie stawom i kręgosłupowi Twojego Jamnika, dlatego –zwracaj uwagę, aby jego pożywienie zawierało odpowiednią ilość białka zwierzęcego, którego źródłem są takie składniki, jak kurczak, jagnięcina i jaja, ponieważ takie białko jest potrzebne Twojemu psu do utrzymania masy i siły mięśni.

Także stawom i tkance chrzęstnej Jamników wiele korzyści mogą zapewnić specjalne składniki pokarmowe, takie jak glukozamina i siarczan chondroityny. W organizmie są one naturalnymi substancjami budulcowymi dla zdrowej tkanki chrzęstnej.

Pożywienie powinno dostarczać również niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3, najlepiej w optymalnej proporcji od 5:1 do 10:1. Na szczególną wzmiankę zasługują kwasy tłuszczowe typu Omega-3, występujące w mączce rybnej i oleju rybim. Mają one właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają zachować zdrowie stawów. Dostarczane drogą pokarmową przeciwutleniacze, takie jak witamina E, również sprzyjają zdrowiu tkanek, z których zbudowane są stawy, a poza tym chronią komórki organizmu przed utlenianiem.

Składniki pokarmowe odżywiające stawy, w tym glukozamina i chondroityna, pomagają uzupełniać w organizmie zapas substancji odżywczych potrzebnych do budowy zdrowej chrząstki stawowej, co pomaga psu zachować pełną zdolność poruszania się i żyć aktywnie.


Przy dobrym apetycie ważne jest dbanie o prawidłową wagę

Regularne ćwiczenia fizyczne oraz karma odpowiednia do stylu życia Twojego Jamnika pomogą mu zachować doskonałą kondycję. A zdrowe, dobrze rozwinięte i nieotłuszczone mięśnie są mu niezbędne, bo zapewniają wsparcie jego stawom, a także pomagają mu poruszać się swobodnie i energicznie oraz żyć aktywnie.

Dlatego warto pomyśleć o karmie zawierającej witaminopodobny składnik L-karnitynę, która pomaga spalać tłuszcz w organizmie, ale jednocześnie umożliwia utrzymanie beztłuszczowej masy mięśniowej. L-karnityna jest związkiem wytwarzanym w organizmie z aminokwasów. Naturalna L-karnityna występuje także w zwierzęcych źródłach białka. L-karnityna działa w ten sposób, że wiąże się z cząsteczkami kwasów tłuszczowych i transportuje je do tych miejsc w komórkach, gdzie zachodzi przemiana tłuszczu w energię użyteczną dla takich narządów, jak serce, wątroba czy mięśnie szkieletowe.

Dzięki takiemu działaniu, L-karnityna pomaga zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, a jednocześnie ułatwia zachowanie masy samych mięśni. Sprzyja w ten sposób prawidłowej wadze psa i zdrowej kompozycji tkankowej jego ciała.

L-karnityna pomaga przekształcać tłuszcz w energię użyteczną dla takich narządów, jak serce, wątroba i mięśnie szkieletowe. Nie tylko ułatwia kontrolowanie masy ciała, ale także sprzyja zdrowiu stawów i umożliwia psu prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia.


Wspomaganie naturalnych mechanizmów obronnych układu odpornościowego psa

Dawniej życie Jamników było niełatwe, bo ciężko pracowały – w różnych warunkach i przy każdej pogodzie, tępiąc szkodniki i tropiąc większą zwierzynę. Twój Jamnik uwielbia buszować po parku i kopać dziury, ale narażony jest wtedy na działanie różnych czynników środowiskowych i dlatego potrzebuje silnego układu odpornościowego, który będzie chronić jego organizm przed ich niekorzystnym wpływem. Łatwo strawne składniki wysokiej jakości w karmie opracowanej dla Twojego Jamnika oraz inne specjalne składniki odżywcze wspomagać będą codziennie naturalne mechanizmy obronne jego organizmu.

Przeciwutlewniacze odgrywają ważną rolę, ponieważ pomagają spowolnić proces starzenia się komórek i zapewniają wsparcie układowi odpornościowemu psów starszych, co ma duże znaczenie dla takich psów jak Jamniki, bo należą one do ras długowiecznych.

Przeciwutleniacze, takie jak witamina E, mają korzystny wpływ na odpowiedź immunologiczną organizmu, gdyż unieszkodliwiają wolne rodniki.


Pielęgnacja zębów nie tylko w czasie posiłków

Problemy z zębami najczęściej pojawiają się u psów małych ras, takich jak Jamniki, a to dlatego, że ich jama ustna jest niewielka, a zęby stosunkowo duże.

Bardzo korzystne dla Twojego Jamnika jest żywienie go wysokiej jakości karmą, która pomaga zmniejszyć odkładanie się kamienia nazębnego w czasie posiłków i po nich. Taka karma oddziałuje na zęby w dwojaki sposób. Rozgryzanie granulek karmy przez psa pomaga od razu ścierać zalegającą płytkę nazębną. W tym samym czasie z powierzchni granulek uwalniane są specjalne związki mineralne i osadzają się na zębach. Tworzą one tymczasową barierę, która pomaga – także po posiłku – zapobiegać gromadzeniu się na zębach substancji, z których mógłby utworzyć się kamień nazębny.

Etap 1 – podczas posiłku: Chrupkie granulki pomagają ścierać osady nazębne.

Etap 2 – po posiłku: Specjalne związki mineralne (polifosforany) pomagają zapobiegać osadzaniu się na zębach substancji, z których tworzy się kamień nazębny.


Jack Russell Terrier Pełen wigoru pies do towarzystwa, a w pracy – niezmordowany

Jack Russell Terriery (a także ich najbliżsi kuzyni Parson Russell Terriery) to istne żywioły. Pełne entuzjazmu i – zdawać by się mogło – niespożytej energii oraz radości życia, są ciekawe z natury i zawsze pełne werwy, co łatwo można zauważyć po wyrazie ich pyska i całej postawie – są zawsze w pełnej gotowości! Chociaż ma tylko 25-30 cm wzrostu, Jack Russell Terrier jest niewątpliwie najdzielniejszym psem w okolicy, ale wcale nie zdaje sobie z tego sprawy. Nieodłączną cechą jego charakteru jest to, że śmiało poczyna sobie w sytuacjach, w których inne psy ogarnąłby strach – na przykład odważnie wchodzi do nieznanej nory lub oszczekuje psa cztery razy większego od siebie. Bardzo inteligentny, wierny i serdeczny, Jack Russell Terrier jest jedną z bardzo lubianych ras i w wielu krajach jest łatwo rozpoznawany prawie przez wszystkich.

Wesoły i inteligentny, odważny i pełen energii, charyzmatyczny ekstrawertyk W przeciwieństwie do wielu innych ras, pochodzenie Jack Russell Terriera jest całkiem dobrze znane, a jego historia nie sięga bardzo odległych czasów. Swą nazwę i typ rasa ta zawdzięcza pastorowi Johnowi Russellowi (1795-1883). Russell był zapalonym myśliwym i chciał wyhodować teriery do polowania na lisy – psy, które byłyby szybkie, sprawne i wytrzymałe. Jego dążeniem był pies o wystarczająco długich nogach, które umożliwiłyby mu nadążanie za konnym myśliwym, ale jednocześnie na tyle mały, aby zmieścił się w niewielkiej norze. Taki pies był celem hodowli pastora Russella, a realizację swoich zamierzeń rozpoczął od małego, białego teriera – suki o imieniu Trump, której potomstwo stało się bazą dla współczesnych Jack Russell Terrierów.

Występy w programach i reklamach telewizyjnych, sławni właściciele, a także role w filmach powstających w Hollywood, takie jak Milo w „Masce”, sprawiają, że Jack Russell Terrier cieszy się sympatią milionów ludzi, ale przyszli posiadacze psów tej rasy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że te małe, bystre pieski mają nadal serce i pasję teriera użytkowego. Jack Russell Terrier potrzebuje wiele uwagi, ruchu i ćwiczeń oraz zdecydowanego właściciela, który przekona swojego psa, że to nie on rządzi, chociaż tak mu się wydaje.





Charakterystyka rasy



Ta charakterystyka rasy odnosi się do Jack Russell Terriera (według systematyki FCI). Rasa Parson Russell Terrier ma inny wzorzec, a różnice dotyczą między innymi wielkości i proporcji obu ras.
Kraj pochodzenia:
Wielka Brytania.
Klasyfikacja:
Grupa III FCI, Sekcja 2.
Charakter i temperament:
Pełen wigoru, czujny, inteligentny, wytrzymały i nieustępliwy.
Cechy osobowości:
Przyjazny i śmiały.
Zachowanie:
Dzieci:
 Dobrze zachowuje się wobec dzieci, jeśli wychowywany był razem z nimi od szczenięcia. 

Stosunek do ludzi:
 Wykazuje umiarkowaną skłonność do obrony. 

Podatność na szkolenie:
 Trochę trudny w szkoleniu. 

Samodzielność:
 Ani zbyt uzależniony od ludzi, ani zbyt samodzielny. 

Skłonność do dominacji:
 Duża
Inne zwierzęta domowe:
 Może wykazywać agresję wobec psów i nie tolerować innych niż psy zwierząt domowych.
Skłonność do walk:
 Jest nieustraszony.
Hałaśliwość:
 Lubi szczekać.
Pielęgnacja okrywy włosowej i potrzeby fizyczne:
Czesanie i kąpiele:
 Niewielkie wymagania.
Trymowanie i strzyżenie:
 Trochę trymowania może być potrzebne.
Okrywa włosowa:
 Krótka.
Linienie:
 Niewielkie.
Ruch i ćwiczenia fizyczne:
 Spacer dwa razy dziennie; potrzebuje intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Jogging:
 Dobry partner do joggingu.
Zachowanie w domu:
 Bardzo aktywny.
Miejsce zamieszkania:
  Nadaje się do mieszkania, ale musi mieć zapewnioną dużą ilość ćwiczeń fizycznych.
Klimat:
 Dobrze znosi większość warunków klimatycznych.
Właściciel:
 Nie jest zalecany dla osób, które nie miały wcześniej psa
Długość życia:
 Rasa długowieczna (15 lat lub więcej).Uzdolnienia:
Pies rodzinny i stróż. Terier pracujący, używany w łowiectwie i sportach kynologicznych (agility).


Pastor Russell pochowany został na cmentarzu przy kościele św. Jakuba w Swimbridge w hrabstwie Devon. Naprzeciwko tego kościoła mieści się gospoda The Jack Russell Inn, nazwana tak na cześć pastora Russella i jego sławnego teriera.



Cechy fizyczne:
Wysokość (w kłębie):
 25-30 cm.

Waga:
 5-6 kg
Silny, aktywny, zwinny terier użytkowy. Głowa o płaskiej, umiarkowanie szerokiej czaszce, zwężającej się w kierunku oczu i przechodzącej w szeroki pysk. Przełom czołowo-nosowy (stop) wyraźny. Oczy małe, ciemne, o kształcie migdała. Czarny nos i wargi. Silne, szerokie i głębokie szczęki. Zgryz nożycowy. Uszy opadające lub załamane do przodu tak, aby wnętrze ucha było zakryte, niezbyt cienkie i bardzo ruchliwe. Szyja powinna być sucha (bez luźnej skóry), mocna i pewnie noszona. Tułów gibki, średniej długości, z raczej głęboką niż szeroką klatką piersiową.

Kończyny przednie dobrze kątowane, z ukośnie ustawionymi ramionami i łokciami ustawionymi pod tułowiem, proste od łokci do łap. Ogon noszony wysoko w ruchu, w spokoju może być opuszczony. Kończyny tylne mocne i muskularne, umożliwiające swobodny i sprężysty ruch. Okrywa włosowa twarda, gładka lub szorstka, odporna na czynniki atmosferyczne.

Kolorem dominującym jest biel, występują czarne i/lub podpalane znaczenia. Podpalanie może być w różnym odcieniu – od jasnego do ciemnego (orzechowego).

Eukanuba Breed Nutrition dla Jack Russell Terrierów

Eukanuba nieprzerwanie dąży do tego, aby przekazywać w swoich produktach innowacje żywieniowe, służące wszystkim psom – różniącym się wielkością, wiekiem, wagą, a także rasą, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że pożywienie ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia Twojego psa. Rezultatem badań prowadzonych przez Eukanubę jest opracowanie nowej linii karm Eukanuba Breed Nutrition dla psów różnych ras. Każdy produkt tej linii ma specjalny skład, który umożliwia zaspokojenie specyficznych potrzeb określonej rasy (i innych ras – o takich samych potrzebach pokarmowych).

Przygotowane w oparciu o badania naukowe i wiedzę w dziedzinie dietetyki psów, zdobytą w ciągu ponad 60 lat, te nowe karmy mogą potencjalnie pomóc ujawnić całą wspaniałość Twojego psa. Także dla Twojego Jack Russell Terriera – rasy, której charakterystycznymi cechami są: mocna, krzepka budowa fizyczna, zapewniająca doskonałą ochronę okrywa włosowa i zamiłowanie do badania otoczenia i brudzenia się – to, jak go żywisz, może oznaczać dużą różnicę w jego życiu. Zapewnienie optymalnego pożywienia Twojemu Jack Russell Terrierowi jest misją Eukanuby, a spełnieniu tej misji służy stosowanie surowców najwyższej jakości i starannie opracowany skład karmy.

Eukanuba uważa, że najlepiej jest, jeśli psy żywione są tak, jak ich mięsożerni przodkowie, dlatego głównymi źródłami białka w naszych produktach są wysokiej jakości surowce pochodzenia zwierzęcego – kurczak, jagnięcina i jaja. Karma Eukanuba Jack Russell Terrier jest specjalną kompozycją starannie dobranych składników, których zastosowanie jest w przeważającej mierze wynikiem wieloletnich badań i które zapewniają organizmowi psa korzyści o wiele większe niż tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb pokarmowych.




Wybierając dla swojego psa pożywienie najwyższej jakości, o składzie specjalnie opracowanym dla jego rasy, możesz pomóc mu zaspokoić takie potrzeby, jak:
  • Doskonały stan mięśni i świetna kondycja ogólna
  • Zdrowe zęby i dziąsła
  • Prawidłowe trawienie
  • Silny układ odpornościowy

Psy o niespożytej energii potrzebują odpowiedniego pożywienia

Twój Jack Russell Terrier potrzebuje dobrze rozwiniętych, nieotłuszczonych mięśni oraz mocnych, elastycznych stawów, które zapewnią temu, z natury bardzo aktywnemu, psu odpowiednie wsparcie. Warto również pomyśleć o karmie zawierającej witaminopodobny składnik L-karnitynę, która pomaga spalać tłuszcz w organizmie, ale także umożliwia utrzymanie beztłuszczowej masy mięśniowej. L-karnityna jest związkiem wytwarzanym w organizmie z aminokwasów, występuje także w zwierzęcych źródłach białka.

L-karnityna pomaga zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, a jednocześnie ułatwia zachowanie masy samych mięśni. Sprzyja w ten sposób prawidłowej wadze psa i zdrowej kompozycji tkankowej jego ciała.

L-karnityna pomaga przekształcać tłuszcz w energię użyteczną dla takich narządów, jak serce, wątroba i mięśnie szkieletowe. Nie tylko ułatwia kontrolowanie masy ciała, ale także sprzyja zdrowiu stawów i umożliwia psu prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życ


Pielęgnacja zębów nie tylko w czasie posiłków

Bardzo korzystne dla zdrowia jamy ustnej Twojego Jack Russell Terriera jest żywienie go wysokiej jakości karmą, która pomaga zmniejszyć odkładanie się kamienia nazębnego w czasie posiłków i po nich. Taka karma oddziałuje na zęby w dwojaki sposób.

Zwykłe, naturalne rozgryzanie granulek karmy przez Twojego Jack Russell Terriera pomaga natychmiast ścierać zalegającą płytkę nazębną. W tym samym czasie z powierzchni granulek uwalniane są specjalne związki mineralne i osadzają się na zębach. Tworzą one tymczasową barierę, która pomaga – także po posiłku – zapobiegać gromadzeniu się na zębach substancji, z których mógłby utworzyć się kamień nazębny.

Etap 1 – podczas posiłku: Chrupkie granulki pomagają ścierać osady nazębne.
Etap 2 – po posiłku: Specjalne związki mineralne (polifosforany) pomagają zapobiegać osadzaniu się na zębach substancji, z których tworzy się kamień nazę



Optymalne trawienie służy zdrowiu – nie tylko małych psów

Potrzeby pokarmowe Twojego Jack Russell Terriera znacznie różnią się od Twoich własnych. Podobnie jest ze zdolnością trawienia. Łatwo strawne składniki pożywienia pomagają Twojemu psu optymalne wykorzystać zawarte w nim substancje pokarmowe. Karma dla Jack Russell Terriera powinna zawierać wysokiej jakości źródła białka, takie jak kurczak, jagnięcina i jaja. Te składniki zmniejszają ponadto prawdopodobieństwo, że niestrawione składniki pokarmu dotrą aż do jelita grubego, co może być przyczyną wzdęć i luźnych stolców. Pulpa buraczana (pozostałość z buraków cukrowych po ekstrakcji cukru i wody) jest źródłem naturalnego włókna.

Dostarcza organizmowi błonnika i ulega rozkładowi pod działaniem bakterii jelitowych. W rezultacie tego powstają cenne substancje, zwane krótkołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi, które zaopatrują komórki jelit w energię. FOS (fruktooligosacharydy) to prebiotyczne włókno pokarmowe, które sprzyja rozwojowi zdrowej flory bakteryjnej jelit, wypierając jednocześnie bakterie potencjalnie szkodliwe. Pomaga to stabilizować korzystną dla zdrowia, naturalną równowagę mikroflory w jelitach.

FOS (fruktooligosacharydy) pobudzają rozwój pożytecznych bakterii jelitowych, a pulpa buraczana dostarcza energii komórkom jelit. Oba te składniki sprzyjają zdrowiu przewodu pokarmowego i sprawnemu trawieniu pożywienia.


Wspomaganie naturalnych mechanizmów obronnych układu odpornościowego psa

Twojemu Jack Russell Terrierowi, przedstawicielowi rasy hodowanej dawniej do norowania, nic nie sprawia większej przyjemności, niż kopanie dziur i wsadzanie ciekawskiego nosa wszędzie tam, gdzie spodziewa się znaleźć coś interesującego. Ale kiedy oddaje się swoim ulubionym zajęciom, narażony jest na działanie różnych czynników środowiskowych i dlatego potrzebuje silnego układu odpornościowego, który będzie chronić jego organizm przed ich niekorzystnym wpływem. Łatwo strawne składniki wysokiej jakości w karmie opracowanej dla Twojego Jack Russell Terriera oraz inne specjalne składniki odżywcze wspomagać będą codziennie naturalne mechanizmy obronne jego organizmu.

Przeciwutlewniacze odgrywają ważną rolę, ponieważ pomagają spowolnić proces starzenia się komórek i zapewniają wsparcie układowi odpornościowemu psów starszych, co ma duże znaczenie dla takich psów jak Jack Russell Terriery, bo należą one do ras długowiecznych.

Przeciwutleniacze, takie jak witamina E, mają korzystny wpływ na odpowiedź immunologiczną organizm






Rottweiler odważny i oddany stróż


Rottweiler to popularna i lubiana rasa, która dzięki swojej władczej osobowości zyskała sobie uznanie i podziw wśród miłośników psów. Szeroka, szlachetna głowa i charakterystyczne ciemnorudobrązowe łaty nad oczami sprawiają, że rottweiler jest niezwykle ładnym psem. Rottweiler to pies o dumnej i pełnej rezerwy postawie. Jego ogromne możliwości fizyczne dorównują inteligencji i niezłomnej odwadze. Psy tej rasy są spokojne i niewzruszone, sprawdzają się jako doskonali stróże, a po przejściu odpowiedniego szkolenia i socjalizacji, stają się dobrymi towarzyszami rodziny i obrońcami.

To silne psy obronne, pewne siebie, inteligentne i zdecydowane.

Rottweiler zalicza się do najstarszych ras psów. Ich pochodzenie sięga wiele wieków wstecz — do czasów folkloru, tradycji ustnej i wzmianek o mastifach towarzyszących rzymskim legionom w podbojach. Te starożytne psy były wykorzystywane przez Rzymian w bitwach, a także zaganiały i chroniły owce i bydło maszerującej armii przed dzikimi zwierzętami. Po przejściu Alp Rzymianie osiedlili się na obszarach współczesnej Szwajcarii i Niemiec. To właśnie tam rzymskie mastify przemieszały się z psami miejscowymi, czego wynikiem było powstanie współcześnie znanej nam rasy.
Dzisiaj rottweilery pełnią rolę psów policyjnych i wojskowych, gdzie są wykorzystywane jako stróże i tropiciele. Dobrze wyszkolony rottweiler to wzór posłuszeństwa. Spokojny i stanowczy, pozostaje nieporuszony do momentu wezwania do trudnej akcji.
Po przejściu odpowiedniego szkolenia i socjalizacji psy tej rasy są także dobrymi towarzyszami rodziny. Według standardów FCI rottweiler jest psem „przyjaznym, o spokojnym usposobieniu, kochającym dzieci”. Mimo to właściciel musi potrafić fizycznie okiełznać tak silne zwierzę i dopilnować, by pies rozumiał, kto tu rządzi. Nagrodą jest łagodny, posłuszny towarzysz, którego majestatyczna obecność daje całej rodzinie wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa.



Charakterystyka rasy

Kraj pochodzenia:Niemcy.
Klasyfikacja:Grupa II FCI, Sekcja 2.1.
Charakter i usposobienie:Wierny, łagodny i posłuszny.
Osobowość:Zasadniczo spokojny. Bardzo oddany, posłuszny i pracowity. Czujny, pewny siebie i nieustraszony.
Zachowanie:
Dzieci: 
 Łagodny, kochający dzieci.

Stosunek do ludzi: 
 Wobec obcych zachowuje się z rezerwą.

Podatność na szkolenie: 
 Wymaga profesjonalnego szkolenia.

Samodzielność
  
 Dość niezależny.

Skłonność do dominacji: 
 Wysoka.

Inne zwierzęta domowe: 
 Dobrze znosi towarzystwo innych zwierząt, jeśli jest chowany z nimi od szczenięcia.

Skłonność do walk: 
 Nieustraszony, z dużą czujnością reaguje na otoczenie.

Hałaśliwość: 
  Umiarkowana skłonność do szczekania.
Potencjalne problemy zdrowotne:Dysplazja stawu biodrowego, problemy z sercem i problemy skórne.
Pielęgnacja okrywy włosowej i potrzeby fizyczne:
Czesanie i kąpiele: 
 Szczotkowanie jest wymagane w niewielkim zakresie.

Trymowanie i strzyżenie: 
 Nie jest potrzebne.

Okrywa włosowa: 
 Sierść średniej długości.

Linienie: 
 Linienie na średnim poziomie.

Ruch i ćwiczenia fizyczne: 
 Intensywny ruch i ćwiczenia wymagane codziennie.

Jogging: 
 Doskonały towarzysz do joggingu.

Zachowanie w domu: 
 Stosunkowo mało aktywny w domu.

Miejsce zamieszkania: 
 Nadaje się do mieszkania, jeżeli ma zapewnioną wystarczającą ilość ruchu i ćwiczeń, ale lepiej jest, jeśli ma do dyspozycji przynajmniej mały ogród.

Klimat: 
 Dobrze znosi większość warunków klimatycznych.

Właściciel: 
 Wskazane jest pewne doświadczenie.

Długość życia: 
 Średnia (10 do 12 lat).
Uzdolnienia:Dobry towarzysz rodziny, tropiciel, stróż, pies obronny i pies policyjny. Świetne wyniki w zawodach posłuszeństwa (ang. „competitive obedience”).
Według legendy, rozwój kolei w XIX wieku sprawił, że zniknęła konieczność spędu bydła i w pewnym okresie w mieście Rottweil pozostała tylko jedna suka rasy rottweiler.




Cechy fizyczne:

Wysokość (w kłębie): 
 Pies 61-68 cm; suka 56-63 cm
Waga: 
 Pies 50 kg; suka 42 kgProporcjonalny, zwarty i masywny pies, obdarzony wielką siłą, sprawnością i wytrzymałością. Głowa o szlachetnym wyrazie, z szeroką czaszką, umiarkowanie wysklepionym czołem i wyraźnie zaznaczonym stopem. Uszy trójkątne, średniej wielkości, osadzone wysoko na czaszce i daleko od siebie. Nos szeroki, czarny. Wargi czarne, a dziąsła jak najciemniejsze. Oczy średniej wielkości, w kształcie migdała, ciemnobrązowe. Zgryz nożycowy. Szyja mocna, dobrze umięśniona, dość długa. Silny, prosty grzbiet i szeroka, pojemna i głęboka klatka piersiowa. Kończyny mocne, dobrze umięśnione.

Sierść składa się z włosa okrywowego, który jest średniej długości, gęsty, twardy i przylegający, oraz podszerstka. Umaszczenie jest czarne z wyraźnie odgraniczonymi, podpalanymi znaczeniami, które rozmieszczone są następująco: nad oczami (plamka nad każdym okiem) oraz na policzkach, pysku, podgardlu, klatce piersiowej, kończynach i pod ogonem.




Odżywianie dostosowane do rasy psa

Eukanuba nieprzerwanie dąży do tego, aby przekazywać w swoich produktach innowacje żywieniowe, służące wszystkim psom – różniącym się wielkością, wiekiem, wagą, a także rasą, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że pożywienie ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia Twojego psa.
Rezultatem badań prowadzonych przez Eukanubę jest opracowanie nowej linii karm Eukanuba Breed Nutrition dla psów różnych ras. Każdy produkt tej linii ma specjalny skład, który umożliwia zaspokojenie specyficznych potrzeb określonej rasy. Powstałe w oparciu o lata badań i gromadzenia wiedzy na temat żywienia, te karmy wydobywają z psa jego pełny potencjał Także dla Twojego Rottweilera – rasy, której charakterystycznymi cechami są ogromna siła oraz opanowanie i czujność – to, jak go żywisz, może oznaczać dużą różnicę w jego życiu.

Zapewnienie optymalnego pożywienia Twojemu Rottweilerowi jest misją Eukanuby, a spełnieniu tej misji służy stosowanie surowców najwyższej jakości i starannie opracowany skład karmy. Eukanuba uważa, że najlepiej jest, jeśli psy żywione są tak, jak ich mięsożerni przodkowie, dlatego głównymi źródłami białka w naszych produktach są wysokiej jakości surowce pochodzenia zwierzęcego – kurczak, jagnięcina i jaja. Karma Eukanuba Rottweiler jest specjalną kompozycją starannie dobranych składników, których zastosowanie jest w przeważającej mierze wynikiem wieloletnich badań i które zapewniają organizmowi psa korzyści o wiele większe niż tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb pokarmowych.




Wybierając pożywienie najwyższej jakości, o składzie odpowiadającym specyficznym potrzebom określonej rasy, możesz pomóc swojemu psu zaspokoić następujące, szczególne potrzeby:

  • Mocne stawy, które zapewnią pełną zdolność ruchową
  • Utrzymanie beztłuszczowej masy mięśniowej i kontrola wagi
  • Prawidłowe trawienie i wchłanianie substancji pokarmowych
  • Doskonały stan skóry i sierści


Zrównoważone trawienie niezbędne przy aktywnym trybie życia

Łatwo strawne składniki pozwalają ograniczyć ilość niestrawionych substancji pokarmowych, dzięki czemu zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych wzdęć lub luźnych stolców.
Podawanie Rottweilerowi w pożywieniu odpowiedniej ilości i rodzaju włókna ma korzystny wpływ na jakość stolca i pomaga psu zachować zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie jelit. Pulpa buraczana (pozostałość z buraków cukrowych po ekstrakcji cukru i wody) jest źródłem naturalnego włókna. Dostarcza organizmowi błonnika i ulega rozkładowi pod działaniem bakterii jelitowych. W rezultacie tego powstają cenne substancje, zwane krótkołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi, które zaopatrują komórki jelit w energię.

Rozkład pulpy buraczanej przez bakterie jelitowe prowadzi do powstania cennych substancji (krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych), które dostarczają energii komórkom jelit, ułatwiając 

























Mocne, elastyczne stawy zapewniają psu sprawność ruchową

Stawom i tkance chrzęstnej dużych psów, takich jak Rottweilery, wiele korzyści mogą zapewnić specjalne składniki pożywienia. Takie składniki pokarmowe, jak glukozamina i siarczan chondroityny, występują naturalnie w organizmie i służą jako substancje budulcowe dla zdrowej tkanki chrzęstnej. Dostarczane w pożywieniu, zapewniają wsparcie stawom i sprzyjają ich zdrowiu, ponieważ wspomagają zachodzące w stawach naturalne procesy naprawy i odnowy.
Właściciele Rottweilerów powinni wybrać dla nich taką karmę, która dostarcza także nięzbędnych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3, najlepiej w optymalnej proporcji od 5:1 do 10:1. Na szczególną wzmiankę zasługują kwasy tłuszczowe Omega-3, występujące w mączce rybnej i oleju rybim. Mają one właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają zachować zdrowie stawów.

Składniki odżywiające stawy, w tym glukozamina i chondroityna, pomagają uzupełniać w organizmie zapas substancji odżywczych potrzebnych do budowy zdrowej chrząstki stawowej, co pomaga psu zachować pełną zdolność poruszania się i żyć aktywnie.
















Potężnym atletom potrzebne są dobrze rozwinięte mięśnie i prawidłowa waga

Psy, jako gatunek, ewoluowały jak zwierzęta mięsożerne. Eukanuba uważa, że najlepszym dla nich pożywieniem są karmy o wysokim poziomie białek zwierzęcych, zawierających pełen zestaw niezbędnych aminokwasów, potrzebnych do budowy, regeneracji oraz zachowania zdrowia mięśni i innych tkanek. Białka pochodzące wyłącznie ze źródeł roślinnych nie zawierają wszystkich niezbędnych psu aminokwasów.
Ponieważ utrzymanie prawidłowej wagi u Rottweilera nie zawsze jest łatwe, warto pomyśleć o karmie zawierającej witaminopodobny składnik L-karnitynę. L-karnityna jest związkiem wytwarzanym w organizmie z aminokwasów. Występuje także w zwierzęcych źródłach białka. Regularne ćwiczenia fizyczne oraz zbilansowane pożywienie wysokiej jakości, bogate w białko zwierzęce i zawierające L-karnitynę, pomaga rozwijać i utrzymać silne, nieotłuszczone mięśnie, które niezbędne są w aktywnym życiu.

L-karnityna pomaga przekształcać tłuszcz w energię użyteczną dla takich narządów, jak serce, wątroba i mięśnie szkieletowe. Utrzymanie beztłuszczowej masy mięśniowej u dużych, aktywnych psów, takich jak Rottweilery, pomaga zapewnić wsparcie ich stawom i umożliwia psom prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia.
















Pies o majestatycznym wyglądzie i charakterystycznej okrywie włosowej

Oprócz zdecydowanej postawy i ogromnej siły, Twojego Rottweilera wyróżnia charakterystyczna, piękna okrywa włosowa – czarna z podpalanymi znaczeniami. Sierść średniej długości, twarda i gęsta, z miękkim podszerstkiem, doskonale chroniła jego ciężko pracujących przodków. Jest to sierść odporna i łatwa w utrzymaniu, powinna przylegać do skóry i uwidaczniać muskulaturę psa, a niewielkie zabiegi pielęgnacyjne zapewniają jej piękny wygląd.
Każdy mieszek włosowy ma osobny gruczoł łojowy, wytwarzający ważne tłuszcze i woski, które chronią skórę przed wysuszeniem i pomagają Twojemu Rottweilerowi zachować piękny połysk sierści. Cebulki włosów tkwią głęboko w skórze, a zdrowa skóra jest miękka i elastyczna. Wytwarzanie wspomnianych tłuszczów i wosków pobudzane jest przez takie składniki pożywienia, jak kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-3, które pomagają także utrzymać ciągłość tkanki skórnej i nabłonka, dzięki czemu mają dobroczynny wpływ na ogólny stan skóry i okrywy włosowej.

Optymalnie zbilansowane kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-3 w pożywieniu Twojego psa (proporcja Omega-6 : Omega-3 w przedziale od 5:1 do 10:1) pomagają mu osiągnąć poprawę stanu sierści już po ośmiu tygodniach.























niedziela, 10 stycznia 2010

GRAND GRIFFON VENDEEN


Grupa VI
Psy gończe i rasy pokrewne, posokowce






Wzrost - 60-66 cm
Masa ciała - 30-35 kg
Szata - sierść długa, ale bez przesady, niekiedy kosmata, ale twarda i gruba; podszerstek obfity; brzuch i wewnętrzna strona ud nie powinny być nagie; brwi dobrze wyrażone, ale nie zakrywające oczu
Umaszczenie - płowe, zajęcze, biało-pomarańczowe, biało-szare, białe w zajęcze łaty, tricolor w wymienionych kolorach






POCHODZENIE RASY: FRANCJA


  Inne nazwy: Duży gryfon vendéen, Large Vendéen Griffon


Rasa powstała w XV wieku w regionie Vendée we Francji jako krzyżówka psa św. Huberta, bracco italiano i griffona nivernais.
Pies nadaje się do polowań z początkującymi myśliwymi, gdyż potrafi się tak podekscytować na początku polowania, że nie jest w stanie dotrwać potem do końca. Może polować na lądzie i w wodzie.
Żywy i przyjazny.

GRAND GASCON SAINTOGEOIS


Grupa VI
Psy gończe i rasy pokrewne, posokowce



Wzrost - 65-72 cm, suka 62-68 cm
Masa ciała - 30-32 kg
Szata - sierść krótka i gęsta; skóra elastyczna i niezbyt cienka; biała z czarnymi łatami; śluzówki czarne
Umaszczenie -  podstawowym kolorem jest biały z czarnymi łatami, czasami nakrapiany; zwykle dwie czarne łaty znajdują się po obu stronach głowy, przykrywają uszy, otaczają oczy i kończą się na policzkach;
policzki podpalane; preferowane jasnobrązowe podpalanie; dwa charakterystyczne podpalania znajdują się powyżej łuków brwiowych, dając wrażenie odbitego spojrzenia; znajdujemy również ślady podpalania na wewnętrznej powierzchni uszu i nakrapianie wzdłuż kończyn;
nieliczne płowe włosy mogą pojawiać się na górnych częściach uszu, jednak nie powinny dawać wrażenia trójkolorowej głowy; czasami zdarza się plama koloru zwiędłego liścia na wyższej partii uda tzw. „sarnie znaczenia”





POCHODZENIE RASY: FRANCJA

  Inne nazwy: Grand gasçon saintongeois, Grosser Gascon Saintongeois, Great Gascon Saintongeois, Grande Gascon Saintongeois

Rasę utworzył w XIX wieku baron de Virelade w wyniku skrzyżowania gascon bleu, saintogeois i ariègeois.
Pies wykorzystywany do polowań na sarny. Poluje w sforze.
Serdeczny i łagodny.
Rasa poza ojczyzną nieznana.

GRAND BASSET GRIFFON VENDEEN


Grupa VI
Psy gończe i rasy pokrewne, posokowce



Wzrost - 34-38 cm
Masa ciała - 11-15 kg
Szata - sierść szorstka
Umaszczenie -  białe z brązowymi, żółtymi, czarnymi lub szarymi plamami;
może występować umaszczenie dwukolorowe, tzw. tricolor lub pieprz i sól



POCHODZENIE RASY: FRANCJA

  Inne nazwy: Grand Basset griffon vendéen, Grosser Basset Griffon Vendéen, Large Basset Griffon Vendeen, Gran Basset Grifón Vendeano

GRAND BASSET GRIFFON VENDEEN jest krótkonożnym psem gończym, który wraz z Grand Basset Griffon Vendéen, pochodzi od wysokonożnego Griffon Vendéen. Wyhodowany został w regionie Wandea (Vendée) w południowo-zachodniej Francji pod koniec XIX wieku, przez hrabiego Christiana d'Elve z Maxenne.

GRAND BASSET GRIFFON VENDEEN to miniaturowy basset o proporcjonalnie zmniejszonych wymiarach, który zachował pasję łowiecką, żywe usposobienie i werwę. Obecnie używany jest do polowań na zające i króliki.

Przyjazny wobec ludzi i dzieci, potrzebuje możliwości realizowania swoich potrzeb ruchowych.
Są to psy stadne, nie lubią samotności, dlatego powinno hodować się je z innymi psami. Tolerują również obecność kotów. Doskonali towarzysze człowieka, uwielbiają zabawę, pełne wigoru, aktywne, wymagają aktywnego trybu życia i długich spacerów. Ze względu na dużą niezależność, trudno podlegają tresurze.

GRAND BASSET GRIFFON VENDEEN jest bardzo popularny we Francji, zdobywa także popularność na wystawach w Wielkiej Brytanii.

GOŃCZY WŁOSKI SZORSTKOWŁOSY


Grupa VI
Psy gończe i rasy pokrewne, posokowce



Wzrost - pies 52-60 cm, suka 50-58 cm
Masa ciała - pies 24-28 kg, suka 18-26 kg
Szata - na tułowiu długość włosa nie powinna być większa niż 5 cm; włos szorstki, oprócz głowy, uszu, kończyn, ogona i kufy gdzie włos jest z reguły mniej szorstki niż na tułowiu i faflach; pod faflami włos chociaż jest średniej długości, tworzy tzw. brodę; nad łukami brwiowymi włos takiej długości aby nie spadał na oczy albo je zakrywał
Umaszczenie - jednolite płowobrązowe od ciemno czerwonego z czarnym nalotem do jasno płowego oraz czarne podpalane; płowe może mieć białe na kufie i czaszce (symetryczna maska lub nie), biały gwiazdkę na piersi, białe na szyi, stępie i kolanie, na stopie i końcu ogona; aczkolwiek białe nie jest pożądane i im mniej tym lepiej; czarne podpalane mogą mieć tylko biały gwiazdkę na piersi; w tym przypadku segugio nazywany jest trójkolorowym



POCHODZENIE RASY: WŁOCHY

  Inne nazwy: Segugio Italiano, Chien courant italien, Italienischer Laufhund, Italiano Segugio, Sabueso Italiano; Segugio italiano a pelo forte; a pelo forte, poil dur, rauhhaarig, coarse-haired, pelo duro

Oficjalnie uważa się, że wraz z gończym włoskim krótkowłosym pochodzą od psów gończych używanych w starożytnym Egipcie. Inna teoria upatruje pochodzenie ze skrzyżowania legendarnych gończych celtyckich z chartami Fenicjan. We Włoszech (ok. 3 tys. osobników) używane są do polowania na zające, lisy, dzikie króliki, dziki. Są psami o twardym charakterze i wymagają wczesnego i dokładnego układania.

GOŃCZY WŁOSKI KRÓTKOWŁOSY


Grupa VI
Psy gończe i rasy pokrewne, posokowce



Wzrost - 52-58 cm
Masa ciała - 18-28 kg
Szata - sierść jest bardzo krótka, gęsta i lśniąca
Umaszczenie - czarne podpalane lub złote



POCHODZENIE RASY: WŁOCHY

 Inne nazwy: Segugio Italiano, Chien courant italien, Italienischer Laufhund, Italian Segugio, Sabueso Italiano; Segugio Italiano a pelo raso; a pelo raso, poil ras, kurzhaarig, short-haired, pelo corto

Rasa powstała w II wieku. Jej przodkami były wczesne charty, najprawdopodobniej przywiezione do Włoch przez Fenicjan, i europejskie psy gończe. Dużą popularnością cieszyła się w okresie renesansu.

Pies wykorzystywany do polowań.
Aktywny i uległy.

GOŃCZY WĘGIERSKI WYSOKONOŻNY


Grupa VI
Psy gończe i rasy pokrewne, posokowce






Wzrost - dla odmiany wysokonożnej 55-65 cm, dla odmiany niskonożnej 45-50 cm
Masa ciała - 30-35 kg
Szata -
odmiana wysokonożna: jej szata jest dłuższa i gęściejsza
odmiana niskonożna:
Umaszczenie - odmiana wysokonożna jest najczęściej maści czarnej;
odmiana niskonożna ma w umaszczeniu czerwień






POCHODZENIE RASY: WĘGRY


  Inne nazwy: Transylvanian Hound, Erdélyi Kopó Dunker; Erdélyi Kopó, Chien courant de Transylvanie, Transylvanischer Laufhund (Ungarische Bracke)


Znany również jako gończy transylwański lub gończy z Siedmiogrodu należy do najstarszych ras psów gończych. Użytkowany miał być łowiecko przez królów i możnowładców węgierskich już w wiekach średnich. Przeznaczeniem jego było wówczas znajdowanie, dochodzenie i osaczanie grubego zwierza, z dużymi drapieżnikami, niedźwiedziem i wilkiem włącznie. Niektórzy autorzy twierdzą, że głównym, a nawet wyłącznym jego przeznaczeniem były polowania na duże drapieżniki. Erdelyi kopo  pochodzić ma od psów bałkańskich, a niektórzy kynolodzy twierdzą, że od gończych rosyjskich. Jak w przypadku większości ras, tak i w tym dokładna genealogia nie jest znana. Podczas II  wojny światowej erdelyi kopo zostały niemal doszczętnie wyniszczone.  Rasę odtworzyli po wojnie kynolodzy węgierscy na bazie kilkunastu osobników, które udało im się odnaleźć na Słowacji i na Węgrzech. Rasa ta występuje w dwóch odmianach - wysokonożnej i krótkonożnej. Odmiana krótkonożna, rzadsza, używana bywa do polowania na lisy i zające. Różni się ona od wysokonożnej nie tylko wielkością, ale również rodzajem włosa i umaszczeniem. Obecnie obie odmiany tej rasy, poza Węgrami, spotykane są bardzo rzadko.


Przyjazny, odważny i wytrzymały, średniej wielkości pies gończy. Dysponuje on doskonałym wyczuciem. Jest mało wymagający i łatwo szkolący się. Kształt głowy, pozycja szyi, silne, muskularne kończyny i sposób noszenia ogona zaliczane są do charakterystycznych cech tej środkowoeuropejskiej rasy psów gończych. Był on hodowany w dwu różnych odmianach: wysokonożnej i niskonożnej. Odmiany te różniły się nie tylko wielkością, ale również rodzajem włosa i umaszczeniem.


Odmiana wysokonożna jest najczęściej maści czarnej. Jej szata jest dłuższa i gęściejsza. Używa się jej z powodzeniem podczas łowów na grubego zwierza (dziki, jelenie, rysie). Odmiana niskonożna ma w umaszczeniu czerwień. Z psami tej odmiany poluje się na lisy i zające. Gończego transylwańskiego cechuje duża ciętość w stosunku do drapieżników. Jest on znakomitym legawcem. Podczas gonu daje głos o zmiennej tonacji, w zależności od tego, czy zwierz jest osaczony, czy się przemieszcza. Jest on bardzo przywiązany do swego pana i gdy zachodzi konieczność, broni go.